Korzyści z jazdy na rowerze - poznaj 3 najważniejsze

Jazda na rowerze może być połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Z jednej strony spędzamy czas na świeżym powietrzu i dotleniamy nasze organizmy, z drugiej zaś wpływa to pozytywnie na nasze zdrowie, a nawet życie. Jeśli nie lubimy wyciskać hantli na siłowni ani biegać, postawmy na kolarskie przejażdżki. Po niedługim czasie z pewnością zauważysz szereg korzyści, które jazda na rowerze za sobą niesie.
2022-05-26 00:00
Udostępnij
Korzyści z jazdy na rowerze - poznaj 3 najważniejsze

Jazda na rowerze a prawidłowa masa ciała

Aktywność sportowa, jaką jest jazda na rowerze zużywa naszą energię, a co za tym idzie - spalane są kalorie, które dostarczamy swojemu organizmowi wraz z pokarmem. Szacuje się, że w trakcie godzinnej przejażdżki w zależności od wielu czynników, jak intensywność treningu czy warunki do jazdy, można ich zgubić od 300 do nawet 800. Jest to tyle, co kilka kawałków sporej pizzy czy kilka ciastek, które można pochłonąć w kilka sekund.

Regularna jazda może wspomóc nas w zgubieniu zbędnych kilogramów, co bezpośrednio przekłada się na utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Dzięki odpowiedniej diecie taka aktywność może doskonale wspomóc proces odchudzanie. Dodatkowo, rower jest znacznie bezpieczniejszy dla stawów. Odpowiednio dobrana odzież sportowa odpowiednio wesprze efektywny trening.

Jak jazda na rowerze wpływa na zdrowe stawy i wydolność?

Kolarskie wycieczki mogą również posłużyć jaki trening aerobowy, który świetnie poprawia wydolność płuc oraz serca. Po pewnym czasie regularnych treningów z pewnością zauważymy, że wolniej się męczymy podczas wchodzenia po schodach czy krótkiej przebieżce na autobus. Dzięki temu poprawia się również samopoczucie, ponieważ każdy wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia.

Aby wesprzeć odpowiednie grupy mięśniowe, przyda się także odzież na rower. Szczególnie pośladki narażone są na otarcia i dyskomfort, dlatego warto jest wybierać warianty z żelowymi wkładkami. Podczas jazdy wzmacniany jest również kręgosłup, a także mięśnie rąk i brzucha. Korzyści z jazdy na rowerze jest więc mnóstwo, a dzięki takiej aktywności z pewnością poprawimy jakość swojego życia.

Jazda na rowerze a oszczędność pieniędzy

Jazda na rowerze może też pomóc nam w ochronie domowego budżetu. Nie musimy wydawać dużych kwot na paliwo czy naprawy konkretnych podzespołów. Przed sezonem wystarczy jednorazowo skontrolować poziom ciśnienia w kołach i przetrzeć całą ramę. Koszt takiego serwisu jest zdecydowanie mniejszy niż comiesięczne uzupełnianie baku w samochodzie. Tylko tyle jest potrzebne, aby wyruszyć na kolarską przygodę.