Planujesz zacząć jeździć do pracy rowerem? Podpowiadamy, jaki rower wybrać

Tak zwana aktywność spontaniczna, związana z wykonywaniem codziennych czynności, to bardzo ważna część życia każdego człowieka. Poza regularnymi treningami warto zadbać także o zmianę nawyków. Zamiast dojeżdżać do pracy samochodem – lepiej wybrać rower, a jeśli to możliwe pójść piechotą. Zamiast korzystać z windy – wejść po schodach. Rower to rewelacyjny środek transportu, a jazda na nim przynosi wiele korzyści. Podpowiadamy, na jakie modele warto zwrócić uwagę.
2023-02-20 00:00
Udostępnij
Planujesz zacząć jeździć do pracy rowerem? Podpowiadamy, jaki rower wybrać

Rowery – jakie są rodzaje rowerów?

Na rynku jest wiele rodzajów rowerów, które zaspokoją potrzeby każdego użytkownika. Mają bowiem różną specyfikację, a w efekcie rekomendowane są do innego typu jazdy. Oczywiście rowery różnią się także wielkością czy wagą. Te kwestie też należy wziąć pod uwagę, wybierając dla siebie rower.

Rowery możemy podzielić na:

 • rowery miejskie

 • rowery trekkingowe

 • rowery górskie (nazywane też rowerami MTB)

 • rowery szosowe

 • rowery gravel

 • rowery crossowe

 • rowery BMX

 • rowery elektryczne

Ponadto rowery (praktycznie wszystkie typy) dzielą się na rowery damskie i rowery męskie. Tak zwana damka ma nieco inną konstrukcję, dostosowaną do kobiecej anatomii. Oczywiście dostępne są także rowery dziecięce.

obraz_1_11

Jaki rower wybrać na dojazdy do pracy?

Przede wszystkim należy podkreślić, że przesiadka z samochodu na jednoślad to bardzo dobra decyzja. Przysłuży się zarówno twojej kondycji, jak i środowisku naturalnemu. Nie ma co ukrywać, że jazda rowerem po mieście jest bardziej komfortowa niż stanie w korkach – zwłaszcza w godzinach szczytu. Nie wspominając o aspekcie ekonomicznym. Ceny paliwa mrożą krew w żyłach, a poruszanie się po mieście rowerem to ogromna oszczędność.

Nasuwa się zatem pytanie: jaki rower kupić do jazdy po mieście? Jest tyle rodzajów rowerów, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Wystarczy jednak wziąć pod lupę kilka czynników, które ułatwią wybór:

 • Indywidualne preferencje, czyli jaki styl jazdy najbardziej lubisz (na przykład szybką jazdą po równej nawierzchni);

 • Potrzeby – zastanów się, do czego będzie ci potrzebny rower (dojazd do pracy, wycieczki poza miasto, jazda w trudnych warunkach itp.) i czy potrzebujesz takich akcesoriów jak błotniki i bagażnik;

 • Teren, na jakim najczęściej będziesz używał roweru (ścieżki rowerowe w mieście, szosa, leśne dukty itd.);

 • Odległości, jakie zamierzasz pokonywać rowerem;

 • Twoja postura – ramę roweru musisz dopasować do swojego wzrostu;

 • Cena – nie da się ukryć, że jest to istotny aspekt. Pamiętaj, że rower to sprzęt, w który z pewnością warto zainwestować. Dobra jakość roweru zdecydowanie wpływa na komfort jazdy, a rower do pracy ma przecież długo służyć.

Ogólnie rzecz biorąc, na trasę do pracy i do jazdy po mieście, świetnie sprawdzą się rowery miejskie. Są niezwykle komfortowe, ponieważ zostały stworzone po to, by być godną alternatywą dla samochodu. Mają wygodne siodełko i kierownicę, a dodatkowo są wyposażone w bagażnik. Rowery tego typu dostępne są w wersji damskiej i męskiej.

Jeżeli jednak szukasz bardziej uniwersalnego sprzętu, to z powodzeniem możesz zdecydować się na rower crossowy. Dojedziesz nim do pracy, a w wolnym czasie możesz pokonywać dłuższe i bardziej wymagające trasy w ramach treningu. Rower crossowy ma bowiem cechy roweru trekkingowego, jednak zwykle nie ma osprzętu (bagażnik, błotniki).

Kolejną polecaną opcją jest rower elektryczny. Jest to warte rozważenia rozwiązanie, jeżeli masz do pokonania nieco większą odległość. Taki rower pozwoli ci szybko dotrzeć na miejsce. Jest to także świetna alternatywa dla samochodu, jeżeli masz jakieś schorzenia ortopedyczne. Dzięki rowerowi elektrycznemu wcale nie musisz rezygnować z uroków jazdy rowerem po mieście. Warto jednak nadmienić, że taki rower to już spory wydatek. Musisz zatem zastanowić się, co najbardziej wpisuje się w twój tryb życia.