fit.pl mobile logo


Zdrowie, wygoda i bezpieczeństwo - jak dobrać rower na nowy sezon?

Nie za wysoki, nie za niski, z odpowiednią ramą, siodełkiem i kierownicą - dobranie właściwego roweru jest ważne, bo w tym wypadku wygoda idzie w parze ze zdrowiem i bezpieczeństwem

Sezon rowerowy już za rogiem, dlatego warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze nowego roweru. Oczywiście powinien nam się podobać. Ale poza estetyką są też inne, ważniejsze kryteria: wygoda, zdrowie i bezpieczeństwo.

Te trzy czynniki w przypadku rowerów zazwyczaj idą w parze. Na zbyt dużym jednośladzie nie tylko nie będzie nam wygodnie, co odbije się na kondycji naszych pleców i barków, ale też będzie nam się trudniej w razie konieczności szybko zatrzymać.

- Przy doborze roweru trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów: wielkość ramy, szerokość kierownicy czy siodełko. Ich dobór zależy od budowy ciała - mówi Tomasz Przygucki, prezes TrybEco, łódzkiego producenta rowerów hybrydowych.

Niektóre niedogodności, jak obolała po pierwszej w sezonie wycieczce rowerowej pupa czy spięte mięśnie karku i barków, można zażegnać tak zwanym rozćwiczeniem - po kilku przejażdżkach powinny ustąpić same. Inne, możemy uśmierzyć lepiej dopasowanymi uchwytami na kierownicy czy wysokością siodełka. Część jednak będzie zależeć od elementów trwałych, takich jak kształt i wielkość ramy. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak dobrać rower.

Zadbaj o odpowiedni kask i oświetlenie. To podstawa i bez niej ani rusz!

Rower powinien być na tyle wysoki, żeby był wygodny. Zbyt niska pozycja siedząca może przełożyć się na bóle kolan, zbyt wysoka - na problemy z utrzymaniem równowagi stojąc. Jak siedzimy na nim, nasze kolana podczas pedałowania powinny dochodzić prawie do wyprostu, ale nie prostować się całkowicie. Po zejściu z siodełka powinniśmy stać na ziemi na całych stopach mając ramę między nogami.

Rama i wysokość siodełka powinny być tak dobrane, żebyśmy jechali wyprostowani lub lekko pochyleni do przodu. Zbyt duże wychylenie do przodu może poskutkować bólem pleców lub karku a nawet nadgarstków czy dłoni.

Pedały to istotny szczegół: zbyt wąskie mogą utrudniać utrzymanie równowagi i skutkować bólem stóp. Nasza stopa powinna się czuć na nich pewnie.

Jeśli po kilku przejażdżkach wciąż boli cię pupa, pomyśl o odpowiednich spodenkach do jazdy.
Rozważ jazdę w bardziej pionowej pozycji, jeśli pomimo paru wycieczek utrzymuje się ból nadgarstków lub spięte mięśnie karku.

Bolące nadgarstki czy mrowiące dłonie i przedramiona mogą być sygnałem, że oprócz zmiany pozycji warto zainwestować w ergonomiczne uchwyty na kierownicę.

Dyskomfort jazdy może zepsuć frajdę z wycieczki nawet w najlepszej ekipie i po najpiękniejszych trasach. Pamiętaj jednak, że na rowerze wygoda to również bezpieczeństwo.

- Profesjonalny sklep z rowerami z pewnością doradzi swoim klientom, jaki model jednośladu wybrać i jakie akcesoria przydadzą im się najbardziej. W TrybEco bazujemy na profesjonalnych badaniach biometrycznych, które pomogą dopasować odpowiedni rower dla każdego - podkreśla Tomasz Przygucki, prezes TrybEco, łódzkiego producenta rowerów hybrydowych.

W przypadku rowerów hybrydowych, takich jak te w ofercie łódzkiego producenta, dochodzi jeszcze jeden element: mianowicie wybór baterii. Baterie umieszczone przy ramie mają tę zaletę, że można je wyjąć i naładować w domu. Te montowane w piaście z kolei obniżają środek ciężkości i zbalansowanie roweru, co powoduje, że łatwiej jest manewrować i utrzymać równowagę. Dodatkowo, umieszczony w osi obrotu ciężar nie stanowi dodatkowego obciążenia w trakcie jazdy.

- Dlatego osobom korzystającym z roweru głównie do jazdy po mieście, do pracy i rekreacyjnych wycieczek polecamy rowery hybrydowe z baterią w piaście - mówi Tomasz Przygucki, prezes TrybEco, łódzkiego producenta rowerów hybrydowych.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl