Chcesz obniżyć ciśnienie? Skosztuj prawdziwego eliksiru z buraczków. Naukowcy dowiedli, że picie soku ze świeżych buraków pomaga znacznie obniżyć ciśnienie krwi  
fit.pl
2010-07-08 00:00
Udostępnij
Buraczki dobre na ciśnienie?
Beet-Juice-300x225Pismo „Hypertension” opublikowało badania, w których naukowcy potwierdzili zbawienny wpływ soku buraczanego na serce oraz obniżanie ciśnienie krwi. Sok ze świeżych buraków zawiera bowiem azotany, które regulują pracę układu krwionośnego.

Badania przeprowadzone zostały na pacjentach, którzy przyjmowali suplementy na bazie azotanów oraz tych, którzy regularnie pili sok z buraków. Wartość ciśnienia tętniczego obniżyła się u nich w ciągu 24 godzin od spożycia.

Co ciekawe naukowcy zaobserwowali pewną prawidłowość, otóż im wyższe jest ciśnienie pacjentów, tym silniejsze jest działanie azotanów.


To dobra wiadomość dla ciśnieniowców, ponieważ azotany znajdują się w wielu warzywach, ale buraczki zachowują ich najwięcej.
 

Naukowcy podkreślają, że takie odkrycie może być pewnym przełomem w suplementacji osób z nadciśnieniem. Jeśli bowiem w diecie cukrzyków i nadciśnieniowców pojawi się sok z buraków ryzyko chorób serca i problemów z nadciśnieniem na pewno będzie mniejsze.
 

Co jeść prócz buraczków? Na talerzu na pewno nie powinno zabraknąć: sałaty, szpinaku, czy kapusty.
 

www.fit.pl