Badania krwi pomagają we wczesnym wykryciu choroby Alzheimera – tak wynika z badań kanadyjskich uczonych  
fit.pl
2011-05-10 00:00
Udostępnij
Choroba Alzheimera a badanie krwi
alzheimerChoroba Alzheimera może być szybciej wykrywalna dzięki badniom krwi. Test sprawdzający odpowiedni poziom hormonów DHEA w organizmie pozwala szacować prawdopodobieństwo wystąpienia choroby w wieku senioralnym.

Test pozwala sprawdzić zmiany w składzie krwi, porównując krew osób zdrowych i chorujących, oraz osób z niewielkimi zmianami. Test daje większą szansę oszacowania kiedy choroba rozpoczyna się, a uchwycenie tego momentu u osób starszych nie jest łatwe.  Jest to tym bardziej trudny moment, w którym ani rodzina, ani bliscy nie mają czasu się przygotować na zmiany. Testy mogą zatem pomóc nie tylko chorym, ale także ich najbliższym.

Badania poziomu hormonu z krwi osób chorych i zdrowych polegały na oksydacji, czyli reakcji przekształcenia kwasów tłuszczowych w celu uzyskania wyższego poziomu hormonu tego hormonu.U osób zdrowych poziom hormonu po oksydacji był wyższy niż u osób chorych lub będących w grupie ryzyka.

Prócz testów krwi trwają także badania nad identyfikacją genów, które są związane z tą chorobą. Na razie udało się odkryć pięć, wcześniejsze cztery, są związane z chorobami ośrodkowego układu nerwowego, powodującej np. zanikanie kory mózgowej.

www.senior.fit.pl