Demencja starcza, gdy pamieć zawodzi

Zaburzenia pamięci, to najczęstszy problem trapiący zarówno osoby starsze, ale również rodzinę chorej osoby. Brak odpowiedniej wiedzy i fachowego podejścia utrudnia pomoc i zrozumienie chorego, jak pomóc sobie i choremu, by czas choroby nie był dotkliwy dla obu stron?  
fit.pl
2010-08-26 00:00
Udostępnij
Demencja starcza, gdy pamieć zawodzi
Opieka nad osobą straszą z zaburzeniami pamięci wymaga ponad przeciętnej wrażliwości i zrozumienia, czego wielu opiekunom i bliskim brakuje. Pacjenci z zaburzeniami pamięci są często bardziej wymagający i absorbujący niż inni starsi, cierpiący na różne choroby.

Jeśli rodzina nie radzi sobie z taką osobą zatrudnia fachowego opiekuna, który zwykle jest doświadczony i ma odpowiednie  kompetencje, by zaopiekować się seniorem. Rodzina - bliscy często nie mają odpowiedniej wiedzy, cierpliwości a przede wszystkim czasu, by odpowiednio zająć się chorą osobą.

Tymczasem chory często wymaga opieki 24 godziny na dobę, ponieważ bezustannie trzeba czuwać nad jego bezpieczeństwem i zajmować się włąściwie  jak dzieckiem. Senior z demencją nie jest samiodzelny, najprostsze czynności są dla niiego zbyt trudne i obciążające, dlatego wymaga szczególnej troski.

Chorzy z demencją mają przede wszystkim obniżoną sprawność umysłową, co wpływa także poziom sprawności fizycznej i powoduje trudności w komunikowaniu się z otoczeniem. Senior cierniący na demencję nie powinien sam wykonywać czynności domowych takich, jak: przygotowywanie posiłków, samodzielne poruszanie się w mieście - o zgubienie poza domem, czy zostawienie wody na gazie, nie trudno.

Najważniejszą niedogodnością są właśnie zaniki pamięci, a także całkowite problemy z pamięcią. Bardzo trudno jest wtedy postępować z zapominalskim seniorem. Choć babcia czy dziadek pamiętają czasy powojenne, często nie wiedzą kim jest dla nich wnuk, albo nie poznają swoich dzieci. Warunkiem właściwego postępowania z chorym jest gruntowne poznanie choroby i  fachowa konsultacja z osobami wykwalifikowanymi, które pomogą zrozumieć i wejść w świat chorego, umiejętnie przystosować do życia wspólnie z chorym i łagodzić jego lęki i obawy.

Jak zdiagnozować pierwsze objawy demencji?

Bardzo ważnym i pierwszym sygnałem są postępujące chwilowe zaburzenia pamięci. Co ciekawe i bardzo charakterystyczne, chory często sięga pamięcią w odległe czasy, ale nie pamięta o rzeczach i osobach osadzonych w jego teraźniejszej rzeczywistości.

www.fit.pl