Masz stresującą pracę? Jesteś ciągle zmęczona? A może długo przesiadujesz przed komputerem? Wybierz się na przechadzkę pośród drzew - radzi lekarz
fit.pl
2013-07-22 00:00
Udostępnij
Drzewa - zielona terapia
Nasi zieloni przyjaciele produkują tlen, oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji i wydzielają jony ujemne. Owe niewidzialne cząsteczki (atomy) mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Dlaczego? Bo neutralizują wytwarzane przez urządzenia (np. telewizory) szkodliwe jony dodatnie. Na tym jednak nie koniec... Oto inne cenne właściwości najczęściej występujących gatunków drzew.

Brzoza - dotykanie jej koi nerwy, wzmacnia organizm i neutralizuje negatywny wpływ cieków wodnych.
Brzozę warto sobie aplikować także pod postacią preparatów. Sok z jej liści pomaga bowiem przy schorzeniach dróg moczowych, nerek oraz dolegliwościach reumatycznych. Z kolei wcieranie naparu (3 łyżki stołowe suszonych liści na 2 szklanki wrzącej wody) zapobiega wypadaniu włosów.

Dąb -  przytulanie się do jego potężnych konarów pomaga zregenerować siły i podnosi odporność.
Dostępna w aptekach i sklepach zielarskich kora z tego drzewa zawiera mnóstwo garbników (działają bakteriobójczo i ściągająco). Przygotowany z niej wywar stosuje się jako płukankę przy zapaleniu gardła i jamy ustnej, a także przy odmrożeniach lub hemoroidach - pod postacią okładów i nasiadówek.
Przepis na wywar: stołową łyżkę kory zalej szklanką wody. Gotuj przez 5 minut, a potem odcedź.

Lipa -  usiądź w jej cieniu, a szybko minie Ci przygnębienie.
Podobnie podziała na Ciebie lipowa herbatka - pij ją 3 razy dzienne po pół szklanki, między posiłkami. Po napar sięgaj także, gdy masz problemy z zasypianiem, cierpisz na spowodowane stresem skurcze mięśni (np. brzucha) albo jesteś przeziębiona (lipa działa napotnie i wykrztuśnie).

[-------]

Modrzew -  w przeciwieństwie do pozostałych gatunków drzew - wytwarza więcej jonów dodatnich niż ujemnych. Omijać powinny go osoby, które dużo rozmawiają przez komórkę (też wydziela jony dodatnie). Bez obawy można jednak sięgać po przygotowane na bazie żywicy modrzewia maści rozgrzewające.

tree hornbeam bigSosna - przechadzki po iglastym lesie pomogą Ci zwalczyć przemęczenie.
Olejki i syropy z młodych pędów sosny słyną z właściwości wykrztuśnych i bakteriobójczych. Sosnową kurację warto stosować przy chorobach górnych dróg oddechowych. Ale nie tylko! Z aromatycznych igiełek można także przygotować relaksującą kąpiel.
Przepis: Garść igieł włóż do woreczka z gazy. Zawieś go na kranie, pod strumieniem gorącej wody.

Kasztanowiec - jego bliskość łagodzi stany lękowe, ułatwia zasypianie i regeneruje organizm.
Wyciąg z kasztanowca uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, przeciwdziała obrzękom i zastojowi krwi w żyłach. Jest składnikiem wielu przeciwżylakowych maści, kremów, tabletek oraz wyciągów.

Jarzębina - pośród tych drzew powinny przechadzać się leniuchy. Jarzębina pomaga bowiem zmobilizować się do działania. Jej pozytywna aura ułatwia także walkę z nałogami.
Owoce jarzębiny zawierają dużo witaminy C, pektyn i minerałów. Przygotowana z nich herbata działa wzmacniająco, rozwalniająco i ściągająco.

Dotykaj drzewa przez kilka minut - podczas tego kontaktu zneutralizują się nagromadzone w Twoim organizmie szkodliwe jony dodatnie.

Przenieś las do domu i ogrodu.
Aby terapia roślinami (tzw. Fitoterapia) przyniosła rezultaty, warto nie tylko chodzić na spacery po parku czy lesie, ale także otoczyć się roślinami w pracy i w domu.
  • Jeśli masz ogródek, posadź w nim jodłę syberyjską - w jej otoczeniu jest aż o 50 procent mniej bakterii! Blisko domu powinien się znaleźć także jałowiec - krzew ten wyjątkowo intensywnie jonizuje powietrze. Jałowiec nasyca powietrze olejkami eterycznymi i naładowanymi ujemnie jonami.
  • W mieszkaniu i w biurze ustaw doniczki z geranium, paprociami i pelargoniami - rośliny te zneutralizują szkodliwy wpływ telewizora i komputera. Paprocie nie tylko wytwarzają tlen i oczyszczają powietrze, ale także wzmacniają organizm.


Grzegorz Prasałek
Lekarz medycyny

www.fit.pl