Schorzenie zwane ginekomastią dotyczy mężczyzn w różnym wieku, ale głównie jest to przypadłość seniorów po 50 roku życia, jak powstaje i czym się charakteryzuje?  
fit.pl
2011-06-09 00:00
Udostępnij
Ginekomastia – męska rzecz?
Ginekomastią w medycynie nazywa się przerost tkanki gruczołu sutkowego u mężczyzn. Ginekomastia jest chorobaą której objawy mogą powstawać zarówo w wieku porodowym, u chłopców, jak i dorosłych mężczyzn.

Ginekomastia może być wynikiem zbyt wysokiego poziomu kobiecych hormonów we krwi, głównie estrogenów oraz podawaniem androgenów i witaminy D w młodym wieku.

Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy piersiowej, w wielu przypadkach jest jest wynikiem otyłości u starszych i dojrzałych mężczyzn. Zazwyczaj przyczynę wykazuje badanie oraz wywiad w trakcie wizyty lekarskiej.

Na typową ginekomastię choruje średnio 2/3  seniorów po 50 roku życia. Specjaliści szacują, że przyczyną tej nieprawidłowości, jest przejście androgenów w estrogeny.

Za rozrost lub wzrost tkanki tłuszczowej wokół męskich sutków jodpowiedzialna jest gospodarka hormonalna a konkretnie zaburzenie równowagi pomiędzy działaniem prolaktyny a estrogenu i progesteronu w procesie wzrastania sutków. Gdy spada poziom androgenów a wzrasta hormonów kobiecych jest to sygnał dla organizmu do produkcji tkanki tłuszczowej wokół sutków.

Lekarze przekonują, że decydującym bodźcem wpływającym na rozrost sutka mają ośrodki podwzgórzowej przysadkowe w mózgu. Co oznacza, że prawdziwą i najważniejszą przyczyną może być nieprawidłowa praca – nadczynność przysadki, wykluczająca jednak zaburzeń hormonalnych w obrębie nadnerczy i tarczycy.

Jakie inne schorzenia i choroby mogą być również przyczyną ginekomastii?
  • otyłość
  • nowotworowe i nienowotworowe zmiany nadnerczy
  • potworniaki
  • guzy złośliwe
  • rak płuc oskrzelopodobny

www.senior.fit.pl