Jak zbudować dobre relacje z wnukami?

Mamo, tato będziecie dziadkami!Ta informacja zaskakuje i uskrzydla. Kiedy na świat przychodzi wnuk i zaczyna poznawać świat, to właśnie dziadkowie zaraz po rodzicach stają się dla nich nauczycielami, mentorami i pierwszymi przyjaciółmi  
fit.pl
2013-03-08 00:00
Udostępnij
Jak zbudować dobre relacje z wnukami?
babia wnuczekSpotkanie najstarszego członka rodziny z najmłodszym to niezwykłe wydarzenie.Choć z pozoru wydaje się, że te dwa odrębne światy nie mają szansy się zrozumieć, to właśnie dziadkowie wywierają największy wpływ na swoje wnuczęta.

Gdy tylko rodzice wrócą do pracy a dziecko coraz bardziej rozumie świat i rozpoznaje członków rodziny, najczęściej dziadkowie stają na straży jego wychowania i to oni mają największy wpływ na jego rozwój. Jak zatem sprawić, by relacje dziadkowie - wnuczęta były pozytywne a miłość i opieka dziadków zaprocentowała w przyszłości?


ABC dobrego Dziadka


By stosunki z wnuczętami układały się bezproblemowo warto zastosować się do kilku zasad:


Pierwsze miesiące, pierwsze kroki


Zanim maluch postawi pierwsze kroki, to Ty dziadku i Babciu stawiasz je w nowej roli i nie zawsze będą to pewne kroki, jednakże warto kierować się intuicją i miłością, której przecież nigdy nie brakowało wam do dzieci, a która odzywa teraz do wnucząt. Miłość dziadków  do wnucząt bywa bardzo silna.


Dziadkowie kochają zawsze wnuki podwójnie, są to bowiem dzieci ich dzieci! Wielu złośliwych twierdzi, że dziadkowie, są po to by rozpieszczać, a rodzice wychowywać, być może w tym stwierdzeniu jest trochę prawdy, jednakże każdy dobry dziadek i babcia, prócz rozpieszczania swoich wnuków, robi coś znacznie cenniejszego, to właśnie oni pokazują mu świat i uczą tego, na co rodzice nie mają czasu!


Pierwsze miesiące to czas, kiedy dziadkowie mogą najintensywniej zbliżyć się do swoim małych pociech, wyręczyć zmęczonych tym trudnym czasem rodziców. Dziadkowie pewnie trochę nadwrażliwi powinni pamiętać, że nie warto podnosić lamentu, gdy nagle dziecku zabraknie mleka, pieluszek, że jest za zimno na spacer lub rodzice zbyt lekko ubierają malucha.Warto konsultować wszelkie decyzje z rodzicami, trzeźwo, bez paniki i stresu oceniać wszelkie sytuacje.

[-------]


dziadek wnuczkowieC jak czas


To co możecie oferować najcenniejszego to nie nowa maskotka, grzechotka lub ubranko, ale czas...wasz czas, zainteresowanie i uwagę, której często nie mają zapracowani rodzice. Zdarza się, że dziadkowie spędzają z wnukiem większość dnia i przejmują większość obowiązków rodziców. Karmią, chodzą na spacery, chodzą na badania.


Warto jednak zasugerować, by rodzice rozgraniczyli cza na ten spędzany z rodzicami i ten - dziadkami, tak by wnuk nie tęsknił za rodzicami, a czas spędzany z dziadkami nie traktował jak przymus i katorgę. Wnuki powinny za dziadkami tęsknić i odczuwać wielką radość z ich odwiedzin.


Wychowanie


I tu zaczynają się schodki. Najczęstszymi błędami wychowawczymi jest zbytnie rozpieszczanie maluchów i obsypywanie go prezentami.. Dziakowie tak kochają swoje wnuki, że zapominają o podstawowych zasadach umiaru! Przekupstwo i nagradzanie zabawkami kiedyś znudzi się dziecku, które zdecydowanie zacznie traktować dziadków jak potencjalnych dostawców wszelkich dóbr. W przyszłości zamiast wdzięczności i miłości wnuków, dziadkowie otrzymają – litość, brak zainteresowania, a nawet pogardę. Dziecko musi znać umiar, mieć szacunek do pracy, pieniądza i dobroci bliskich.

[-------]


dziadkowieWarto również konsultować wasze zakupy z rodzicami. To oni narzucają dziecku pewien model wychowania, a co za tym idzie także sposób spędzania wolnego czasu i zabawy, jeśli rodzice nie zgadzają się na zbyt częste ogladanie przez dziecko telewizji, zamiast bajki na dvd warto kupić dziecku kreatywną zabawkę albo książkę, którą wspólne przeczytacie!


Ta zasada dotyczy także jedzenia! Lepiej nie wmuszać w dziecko jedzenia i nie przekarmiać - zwłaszcza słodkościami. W przyszłości prócz próchnicy zębów może się to skończyć problemami z nadwagą albo otyłością.


Faworyzowanie wnucząt jest równie irytujące w towarzystwie co rozpieszczanie. W towarzystwie nie wszyscy chcą słuchać po raz kolejny o tym, jaki Twój wnuk jest wspaniały, czego się nauczył wczoraj i jak słodki śpi. Wszyscy wiedzą, jak kochasz wnuczka i nie podważają jego talentów, nie wolno jednak przesadzać, nie służy to zarówno dzieciom, które uczą się w ten sposób wyrachowania, ale także dorosłych, których znane już historie mogą zwyczajnie nudzić.


Dziadek z wnuczkiem....na głowie


Gdy dziecko “wchodzi dziadkom na głowę” najczęstszym błędem jest brak konsekwencji i niejasne reguły postępowania dziecka. Ważne, by dziecko znało granicę, której nie warto przekraczać.


Wspólny Front


Warto trzymać z wnukiem, mieć wspólne, ulubione zabawy, bajki i tajemnice... Nie wskazane jest jednak trzymanie frontu przeciwko rodzicom i podburzanie przeciwko nim! Nawet jeśli wasze relacje z rodzicami dziecka nie są najlepsze, taka taktyka może doprowadzić do pogorszenia relacji rodzinnych, a także ograniczenia waszych kontaków z wnuczkiem.

 

Czytaj więcej:

 

www.fit.pl