Wraz z wiekiem, a przede wszystkim podczas menopauzy organizm potrzebuje znacznie więcej składników odżywczych i mineralnych ze względu na ich szybką utratę  
fit.pl
2010-12-21 00:00
Udostępnij
Menopauza a niedobory miedzi
dieta miedzDo prawidłowego funkcjonowania organizm kobiety potrzebuje tak ważnego pierwiastka, jakim jest miedź, dlatego warto zwócić uwagę na jego obecność i niedobory.

Skąd miedź uchodzi, czy jak sprawdzić niedobory miedzi

Jeśli chcemy sprawdzić, ilość tego pierwiastka w organizmie seniorki warto przyjrzeć się jej włosom i zrobić laboratoryjnie badania właśnie na ich podstawie, gdyż we włosach odkłada się najwięcej miedzi.

Gromadzenie miedzi we włosach jest uwarunkowane przez środowisko, stan zdrowia, czynniki zewnętrzne a w szczególności środowisko oraz przyjmowane leki. Jeśli powyższe uwarunkowania zostaną wykluczone, wtedy lekarz może stwierdzić, że niedobór tego pierwiastka jest związany z menopauzą.

Co siedzi w miedzi

Dlaczego miedź ma takie znaczenie dla naszego organizmu? Dorosły człowiek potrzebuje od 1,5 do 4 mg miedzi w codziennej dawce. Ilość miedzi jest także uzależniony od wieku i wykonywanej pracy a także uwarunkowań genetycznych i środowiska. Starzenie organizmu – menopauza oraz ciąża determinują u kobiet większe zapotrzebowanie tego składnika, choćby ze względu na jego trudną przyswajalność z pożywienia.

Miedź jest konieczna orgazmowi do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Miedź wspomaga produkcję czerwonych krwinek a jej niedobory mogą powodować niedokrwistość i gorsze wchłanianie żelaza, zaburzenia pracy układu nerwowego, uszkodzenia serca i tętnic, obniża odporność organizmu poprzez mniejszą produkcji białych krwinek.

Konsekwencje niedoboru miedzi w organizmie mogą mieć fatalne skutki dla zdrowia, warto zatem przemyśleć jak prócz suplementacji wzbogacić nasza dietę o codzienną dawkę tego pierwiastka i czego unikać, by jego wchłanianie było skuteczne?

Wrogiem miedzi są wszelkiego rodzaju używki i puste kalorie: alkohol, słodkości, żywność rafinowana i mocno przetworzona raczej nie pomagają w jej przyswajaniu.

Produktami o wysokiej zawartości miedź są:
  • gruboziarniste pieczywo
  • owoce morza
  • warzywa strączkowe i liściaste
  • owoce cytrusowe
  • nasiona
  • orzechy

www.fit.pl