Pomysł na prezent – ciśnieniomierz

Nie masz jeszcze pomysłu na prezent z okazji dnia Babci i Dziadka? Pomyśl o nowym ciśnieniomierzu i zadbaj  o zdrowie najbliższych  
fit.pl
2014-01-21 00:00
Udostępnij
Pomysł na prezent – ciśnieniomierz
blood pressure monitorJak wybrać dobry sprzęt do mierzenia ciśnienia?

Technika czy tradycja?

Obecnie do domowego pomiaru ciśnienia  wykorzystuje się ciśnieniomierze zarówno elektroniczne (nadgarstkowe, mankietowe) oraz tradycyjne automatyczne, mankietowe. Aparaty elektroniczne korzystają z metody oscylometrycznej, badającej bez osłuchiwania, jedynie falowanie tętnic, które wywołuje przepływ krwi pod mankietem.

Niezwykłą zaletą takiego pomiaru jest to, że może z niego korzystać niedoświadczony użytkownik. Elektroniczny wyświetlać pokazuje, w ciągu kilku sekund od automatycznego napompowania mankietu, wartość ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego, a także tętna.

Aparaty automatyczne, tradycyjne, wyposażone są w gumową gruszkę za pomocą której, użytkownik samodzielnie pompuje mankiet,oraz zegarową tarczę ciśnieniomierza i słuchawki do osłuchiwania tętna. Te jednak, ze względu na znacznie bardziej skompilowaną metodę odczytywania i konieczność posiadania kompetencji, odchodzą już do lamusa. Współczesna technika pozwala na prawidłowe pomiary osobom, które jeszcze nie mają wiedzy i umiejętności w  przeciwieństwie do  seniorów, którzy regularnie badają swoje ciśnienie.

 

[-------]

Który lepszy: nadgarstkowy czy naramienny?

Osoby, które cierpią na znaczną otyłość okolicy ramion mogą mierzyć ciśnienie z nadgarstka, jednak przy wielu chorobach: nadciśnieniu, niedociśnieniu, zaawansowanych chorób serca poleca się aparat mankietowy. Aparaty nadgarstkowe przeznaczone są raczej dla osób młodych, których nie dotykają takie choroby jak: miażdżyca czy nadciśnienie.

pressure monitorCieńsze żyły są bardziej podatne na atak miażdżycy, dlatego w wieku senioralnym, pomiar ciśnienia aparatem nadgarstkowym może być trudny, a wynik nieprawidłowy.

Dobór odpowiedniego mankietu także jest ważny: Zbyt mały lub zbyt duży może prowadzić do nieprawidłowego pomiaru. Kupując ciśnieniomierz, warto zwrócić uwagę na rozmiar mankietu. Mankiet standardowy służy do pomiaru ciśnienia u osób dorosłych, których obwód ramienia zawiera się pomiędzy 20 a 32 cm. W przypadku osób otyłych lub z rozbudowanym bicepsem, u których obwód ramienia jest większy niż 32 cm, dobrze zastosować zdecydowanie większy mankiet.

Zasilanie

Wszystkie ciśnieniomierze nadgarstkowe mają zasilanie bateryjne. Aparaty naramienne mogą być zasilane zarówno bateryjne, jak i poprzez zasilacz sieciowy. Warto zatem zastanowić się, gdzie osoba, której zamierzamy sprezentować urządzenie będzie z niego korzystać, jeśli w domu warto pomyśleć o zasilaniu sieciowym, jeśli senior jest zdecydowanie mobilny, wygodną wersją jest zasilanie bateryjne.

Nowoczesne zastosowania umożliwiają zapamiętywanie pomiaru z datą i godziną jego wykonania, jest to niezwykle ważne zwłaszcza dla chorych, którzy prowadza dzienniczek pomiarów i konsultują wyniki z lekarzem w celu zdiagnozowania stanu zdrowia i dobru właściwej metody leczenia.

www.senior.fit.pl