Przechodzisz menopauzę? Odchudzaj się z głową

Menopauza i odchudzanie? By utrzymać szczupłą sylwetką także, podczas burzy i zmian hormonalnych możesz pozwolić sobie na dietę. Musi być jednak dostosowana do potrzeb organizmu i skupiona na odpowiedniej dawce poszczególnych składników  
fit.pl
2013-12-27 00:00
Udostępnij
Przechodzisz menopauzę? Odchudzaj się z głową
menopazua ruchPo pierwsze zmniejszasz kaloryczność posiłków. Nie oznacza to jednak, by obsesyjnie pilnować się i liczyć kalorie. Ważne, by w okresie menopauzy pozbyć się wysoko kalorycznych słodyczy, tłuszczy i tuczących węglowodanów. Przemiana materii w tym czasie jest ograniczona i organizm potrzebuje zdecydowanie mniej kalorii niż wcześniej.

Ogranicz tłuszcze zwierzęce. Zastąp je roślinnymi. Zrezygnuj ze smarowania masłem pieczywa. Do posiłków dodawaj jednak olej lub oliwę z oliwek. Wybieraj chude mięso (pierś z indyka, lub kurczaka), usuwaj z mięsa tłuszcz i skórkę. Unikaj potraw smażonych, jedz dużo ryb morskich.

Do każdego posiłku dodawaj porcję warzyw i owoców. Twój organizm potrzebuje teraz więcej witamin, kótre szybko pozbawiane są przez organizm. Warzywa zawierają błonnik, dlatego wspomagają metabolizm, zamiast kanapek w ciągu dnia przygotuj sobie sałatkę, lub surówkę.

Spożywaj i wybieraj produkty z dużą ilością wapnia. Twoje kości są narażone na działanie osteoporozy, dlatego wspieraj kości wapniem poprzez jogurty i produkty mleczne, chude sery, zrezygnuj z picia kawy, która wypłukuje wapń, a zamień ją na wodę mineralną z dużą zawartością wapnia.

Pamiętaj o odpowiedniej dawce białka. Zamień białko zwierzęce na roślinne. Białko pomaga utrzymać mięśnie w dobrym stanie. Bogatym źródłem białka są: jogurty naturalne, jajka, mięso, rośliny strączkowe, ryby, brokuły czy soja, której tym bardziej potrzebujesz, by złagodzić dolegliwości menopauzy.

Pamiętaj o ruchu. Przynajmniej 20 minut dziennie ćwiczeń, jazdy na rowerze lub spacerze służy i pomaga spalić kalorie, poprawić ukrwienie, a przede wszystkim wysmukli sylwetkę, zadba o lepsze samopoczucie, i wigor.
 

www.fit.pl