Sauna to doskonały sposób na skuteczne oczyszczenie organizmu, piękną skórę oraz rozgrzanie. Tymczasem amerykańcy naukowcy dowodzą, że również korzystnie wpływa na serce
fit.pl
2014-04-23 00:00
Udostępnij
Sauna w trosce o zdrowe  serce
sauna seniorJeszcze nie dawno panował pogląd, że sauna nie jest dobra dla osób z problemami sercowymi a zwłaszcza nadciśnieniem tętniczym, tymczasem pojawiły się opinie, że sauna może przynieść znacznie więcej korzyści sercowcom, niż można by przypuszczać.

By to sprawdzić, japońscy lekarze i naukowcy zaprosili do swoich badań 41 ochotników, zdrowych oraz z problemami sercowymi. Badani odwiedzali saunę regularnie przez trzy tygodnie w czasie 15 minutowych seansów po 5 razy w tygodniu.

Tuż po wyjściu z sauny każdy uczestnik owijał się ręcznikiem, który przez pół godziny pozwalał utrzymać ciepłotę ciała o stopień wyższą niż normalna.

Po 3 tygodniach sprawdzono w jaki sposób sauna wpłynęła na wydolność organizmu i kondycję. Okazało, że badane osoby nie tylko mogły przejść dłuższy dystans niż osoby, nie korzystające z sauny.

Badania wskazały również lepszą wydolność serca i znacznie mniejszą zadyszkę przy wykonywaniu trudniejszych ćwiczeń. Sauna  przyczyniła się bowiem do  skuteczniejszego unkcjonowaniu komórek śródbłonka znajdującego się w sercu.

To właśnie śródbłonek jest odpowiedzialny za prawidłowe kurczenie naczyń krwionośnych oraz krzepnięcie i rozwój komórek macierzystych zdolnych do przekształcania w nowe komórki śródbłonkowe, czyli regenerację i odbudowę zniszczonych w mięśniu sercowym.

Prócz dobrej kondycji serca, sauna wpływa również pozytywnie na samopoczucie, w organizmie pod wpływem ciepła wzrasta poziom serotoniny, a wraz z nią poziom szczęścia i zadowolenia.

www.senior.fit.pl