Uroki emerytury?Jeśli widzisz siebie w szarych barwach, czujesz się przygnębiony i nie wiesz, jak sobie poradzić z nadmiarem czasu na emeryturze, prawdopodobnie dopadają Cię pierwsze symptomy depresji. Uwolnij się o negatywnych emocji i dołącz do tych, którzy emeryturę traktują jak długie wakacje  
fit.pl
2010-07-30 00:00
Udostępnij
Walcz z depresją na emeryturze!
senio sJeśli czujesz, że w twoim życiu już wszystko się skończyło? Jesteś w błędzie, znajomi rodzina a potrzebują Ciebie, nie zapomnij jednak, ze emerytura to czas kiedy warto skupić się na sobie.

Nie pamiętasz kiedy miałeś czas na spacer, zapracowany nie jeździłeś na wakacje, zaniedbałeś pasje, znajomości a przede wszystkim siebie. Właśnie przyszedł odpowiedni moment by to zmienić.

Co zrobić, by negatywne myśli i poczucie pustki po przejściu na emeryturę nie zdominowały Twojego życia?

- Po pierwsze naucz się akceptować nową rzeczywistość. Pogódź się z tym, od jutra czeka Ciebie przyjemy odpoczynek a nie praca.Zadzwoń do starych znajomych, odśwież znajomości, pewnie macie sobie mnóstwo do powiedzenia, rosnące wnuki, nowe metody pielęgnacji roślin na działce a może łączy was wspólna pasja?

- Jeśli lubisz pomagać innym a zdrowie pozwala Ci na pracę, pomyśl o wolontariacie. Gdzieś w Twoim otoczeniu na pewno są potrzebujący, dla których Twoje towarzystwo może być lekarstwem na samotność i choroby.

- Zapisz się do sesji szachistów, koła gospodyń, albo wybierz inny rodzaj aktywności, który pozwoli Ci rozwinąć pasje i poznać sympatycznych  seniorów w Twoim wieku.

[-------]

happy senior2a- Jeśli jesteś zwolennikiem sportu, w każdym fitness klubie znajdziesz dla siebie odpowiedni rodzaj ćwiczeń. Joga, rower lub Nordic Walking to wymarzony sport dla aktywnych seniorów. Prócz przyjemności zadbasz o swoją kondycję i zdrowie.

- Zafunduj sobie wieczór w teatrze, kinie lub operze. Kiedy ostatnim razem śmiałeś się na swojej ulubionej sztuce? Przypomnij sobie czasy młodości i zaproś ukochaną osobę na randkę. Wasze relacje mogą się poprawić a uczucia znów zapłonąć młodzieńczym ogniem.

 - Skorzystaj z zajęć na Uniwersytecie III wieku. Twoja kreatywność i zamiłowanie do nauki mogą Cię jeszcze zaskoczyć. Dodatkowo warsztaty psychologiczne i informatyczne pozwolą Ci uwierzyć w siebie i swoje umiejętności - Twój elektroniczny mail do wnucząt może okazać się hitem  i sprawić wielką radość bliskim.

 - Zapisz się na kurs tańca lub tańcz w domu. Taniec jest najlepszym lekarstwem na smutki, dodaje energii i pozwala przenieść się w czasy, kiedy na potańcówkach brylowałeś, jako świetny kompan do tańca.

Jeśli czujesz, że neagtywne emocje nie pozwalją Ci swodobnie funkcjonować, poproś o pomoc rodzinę i nie bój się wizyty u psychoterapeuty. Może okazać się bardzo pomocna, a powrót do formy szybszy do osiągnięcia.

www.fit.pl