Co zrobić, żeby spalić pizzowe kalorie?

Pizza to jedno z ulubionych dań wielu osób. Jest smaczna, sycąca i łatwa do zamówienia lub przygotowania. Jednak pizza to także źródło sporej ilości kalorii, tłuszczu i soli, które mogą mieć negatywny wpływ na naszą sylwetkę i zdrowie. Czy warto więc rezygnować z pizzy na rzecz innych, lżejszych potraw? A może wystarczy zastosować kilka prostych trików, aby zredukować kaloryczność pizzy i spalić jej skutki? Sprawdźmy!
Aleksandra Załęska
2024-02-08 12:24
Udostępnij
Co zrobić, żeby spalić pizzowe kalorie?

Ile kalorii ma pizza?

Kaloryczność pizzy zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i grubość ciasta, ilość i rodzaj sera, sosu i dodatków, a także wielkość i kształt pizzy. Nie da się więc podać jednej, uniwersalnej wartości kalorycznej dla pizzy, ponieważ każda pizza jest inna. Możemy jednak przyjąć pewne średnie wartości, które pomogą nam oszacować, ile kalorii dostarczamy sobie jedząc pizzę.

Według bazy danych USDA, 100 g pizzy serowej zawiera średnio 266 kcal, 11,4 g białka, 33,3 g węglowodanów i 9,7 g tłuszczu. Przyjmując, że jeden kawałek pizzy waży około 150 g, oznacza to, że dostarcza nam on około 400 kcal, 17 g białka, 50 g węglowodanów i 15 g tłuszczu. Cała duża pizza o średnicy 40 cm waży około 1200 g i dostarcza około 3200 kcal, 136 g białka, 400 g węglowodanów i 116 g tłuszczu.

Oczywiście, te wartości mogą się różnić w zależności od tego, jaką pizzę wybieramy. Najmniej kaloryczne są pizze wegetariańskie, które zawierają głównie warzywa, takie jak pieczarki, papryka, pomidory, cebula, kukurydza, oliwki czy szpinak. Taka pizza ma około 200 kcal na 100 g, 9 g białka, 28 g węglowodanów i 6 g tłuszczu. Najbardziej kaloryczne są natomiast pizze z dużą ilością sera, mięsa i sosów, takie jak pizza cztery sery, pepperoni, hawajska czy capricciosa. Taka pizza może mieć nawet 400 kcal na 100 g, 15 g białka, 38 g węglowodanów i 18 g tłuszczu.

Co trzeba zrobić, aby spalić pizzowe kalorie?

Jeśli zjemy pizzę, to nie oznacza, że musimy się z tym pogodzić i zaakceptować dodatkowe kilogramy. Możemy bowiem spalić pizzowe kalorie poprzez aktywność fizyczną, która zwiększa nasz wydatek energetyczny i pozwala nam pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Oczywiście, ilość i rodzaj aktywności fizycznej, która jest potrzebna do spalenia pizzowych kalorii, zależy od wielu czynników, takich jak nasza waga, wiek, płeć, poziom sprawności, tempo i intensywność ćwiczeń, a także rodzaj i ilość zjedzonej pizzy. Możemy jednak przyjąć pewne przybliżone wartości, które pomogą nam zaplanować nasz trening.

Załóżmy, że zjedliśmy jeden kawałek pizzy serowej, który dostarczył nam około 400 kcal. Aby spalić te kalorie, musimy wykonać jedną z następujących aktywności:

 • Bieganie szybkim tempem (12 km/h) przez 30 minut
 • Jazda na rowerze umiarkowanym tempem (20 km/h) przez 40 minut
 • Pływanie kraulem szybkim tempem przez 45 minut
 • Skakanie na skakance przez 50 minut
 • Aerobik wysokiego natężenia przez 55 minut
 • Chodzenie szybkim tempem (6 km/h) przez 80 minut

Załóżmy teraz, że zjedliśmy całą dużą pizzę serową, która dostarczyła nam około 3200 kcal. Aby spalić te kalorie, musimy wykonać jedną z następujących aktywności:

 • Bieganie szybkim tempem (12 km/h) przez 4 godziny
 • Jazda na rowerze umiarkowanym tempem (20 km/h) przez 5 godzin i 20 minut
 • Pływanie kraulem szybkim tempem przez 6 godzin
 • Skakanie na skakance przez 6 godzin i 40 minut
 • Aerobik wysokiego natężenia przez 7 godzin i 20 minut
 • Chodzenie szybkim tempem (6 km/h) przez 10 godzin i 40 minut

Jak widać, spalenie pizzowych kalorii nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli zjemy całą pizzę. Dlatego lepiej ograniczyć się do jednego lub dwóch kawałków i wybrać pizzę z mniej kalorycznymi dodatkami. Możemy też zwiększyć naszą aktywność fizyczną na co dzień, aby zapobiegać gromadzeniu się nadmiaru tłuszczu i poprawić naszą kondycję.

Pizza to pyszne i popularne danie, które jednak może być źródłem sporej ilości kalorii, tłuszczu i soli. Jeśli chcemy dbać o naszą sylwetkę i zdrowie, powinniśmy ograniczać spożycie pizzy i wybierać jej lżejsze wersje. Możemy też spalić pizzowe kalorie poprzez aktywność fizyczną, która pozwoli nam pozbyć się nadmiaru tłuszczu i poprawić naszą kondycję. Pamiętajmy jednak, że pizza to nie tylko kalorie, ale także cenne składniki odżywcze, takie jak białko, wapń, potas, magnez, żelazo, witaminy i błonnik. Dlatego nie musimy rezygnować z pizzy całkowicie, ale raczej traktować ją jako okazjonalną przyjemność, a nie codzienny posiłek.