Skóra każdej kobiety charakteryzuje się odmiennymi właściwościami, dlatego trzeba dopasować do niej pielegnację
fit.pl
2008-02-06 00:00
Udostępnij
Dbajmy o skórę – cz. 1
Skóra każdej kobiety charakteryzuje się odmiennymi właściwościami. Większość cech jest przekazywana w genach, niektóre zmieniają się z upływem lat.

skoraMożna śmiało powiedzieć, że co 10-15 lat zmieniają się wymagania skóry: inne potrzeby ma skóra dziecka, nastolatki, młodej kobiety, a inne skóra kobiety dojrzałej i starzejącej się. Trudności z pielęgnacją skóry rosną gdy sprawia dodatkowe kłopoty z powodu nadwrażliwości, atopii, łojotoku, trądziku albo jest przesuszona i odwodniona, pokryta przebarwieniami i naczynkami.

Większość czynników środowiskowych oddziałuje na skórę mniej lub bardziej niekorzystnie. W zależności od jej rodzaju, mamy albo nasilenie problemów albo (rzadziej) poprawę jej stanu.

Skóra młoda

Pozornie idealna, jędrna, gładka, zdrowa. Taki wygląd skóry będący marzeniem każdej kobiety mają wszystkie dzieci. Wystarcza codzienna pielęgnacja z użyciem delikatnych środków myjących, zimą troskliwa ochrona przed mrozem (profilaktyka rozszerzonych naczynek), a latem przed nadmiernym ultrafioletem (środki z SPF powyżej 15). Problemy pojawiają się z momentem wejścia w okres pokwitania i burzy hormonalnej. Gruczoły łojowe intensyfikują pracę, rozszerzają się pory, pojawia się trądzik, zmora większości nastolatków. Na szczęście współcześnie leczenie trądziku jest coraz bardziej skuteczne, gdyż – znając fizjopatologię schorzenia – możemy leczyć je przyczynowo.

Medycyna dysponuje zarówno lekami (środki złuszczające, przeciwzapalne, antybiotyki, leki normalizujące wytwarzanie sebum, preparaty hamujące komedogenezę aż do pochodnych retinolu) jak i środkami technicznymi wspomagającymi leczenie (fototerapia) oraz usuwającymi następstwa trądziku (wszystkie formy złuszczania w celu usunięcia szpecących blizn, przebarwień).

Skóra osób dorosłych, ale także i nielicznych młodych, może płatać figle i u niektórych jest nadmiernie wrażliwa i delikatna. Pokrywający ją płaszcz hydrolipidowy jest cieniutki, produkcja łoju niewystarczająca, naskórek delikatny. Łatwo ulega podrażnieniu mechanicznemu, więc nie lubi szorstkich ręczników, masażu, peelingu. Szkodzi jej woda chlorowana oraz słona – morska. Źle toleruje suche powietrze, mróz (zimą), latem nadmiar promieniowania UV i wysoką temperaturę. Powstaje często u palaczek, kobiet nadmiernie często korzystających z solarium i zbyt długo opalających się. Konserwanty, polepszacze konsystencji, barwniki, substancje zapachowe zawarte w kosmetykach powodują zaczerwienienie, pieczenie i intensywne łuszczenie .Niewłaściwie pielęgnowana przekształca się w skórę odwodnioną, od której mały krok do skóry nadwrażliwej.

Taka skóra nie toleruje tradycyjnych mydeł o pH zasadowym, woli delikatne emolienty w piance lub żelu. Zasadowy odczyn mydła neutralizuje naturalne kwaśne pH skóry powodując obniżenie jej odporności, zaburza naturalną biocenozę i zwiększa ryzyko wniknięcia w głąb skóry patogenów chorobotwórczych i alergenów. Po spłukaniu zwykłego toaletowego mydła na skórze utrzymuje się przez parę godzin zasadowe pH, zaś płaszcz lipidowy odbudowuje się w ciągu następnych 2-3 godzin. skora 01

Specjalne kostki do mycia, żele i płyny o niskim pH nie tylko nie naruszają ciągłości powłoki lipidowej, ale często zawierają substancje wspomagające jej regenerację. Do spłukiwania twarzy zaleca się naturalną mineralną lub przynajmniej przegotowaną zwykłą wodę. Cera wrażliwa źle znosi aplikację kosmetyków wzbogaconych w kwasy owocowe lub retinol oraz z dodatkiem alkoholu bądź niektórych ekstraktów ziołowych (np.rumianku). Niekiedy jest podrażniona po zastosowaniu zbyt dużej ilości kosmetyków równocześnie. Absolutnie nie toleruje peelingów mechanicznych i agresywnych chemicznych. Lepsze są peelingi enzymatyczne, które ułatwiają „odklejanie ” martwych warstw naskórka.

W przypadku cery wrażliwej zaleca się stosowanie kosmetyków specjalnie przeznaczonych do tego typu skóry, kosmetyków o sprawdzonej tolerancji.

Powinny to być preparaty pozbawione substancji zapachowych, barwników i licznej grupy konserwantów. Na rynku jest bogata oferta całych linii kosmetycznych dla skór wrażliwych. Skóra wrażliwa wymaga silnego nawilżania i natłuszczania oraz niekiedy łagodzenia powstałych podrażnień preparatami likwidującymi zaczerwienienie, pieczenie i ściąganie, np. kosmetykami z zawartością alantoiny.

Właścicielki skóry wrażliwej powinny unikać gwałtownych zmian temperatury, sauny, solarium, intensywnego opalania, bardzo ciepłej i zimnej wody do mycia twarzy, gorących napojów, ostrych przypraw, alkoholu, palenia papierosów. Natomiast do codziennej pielęgnacji stosować obficie łagodne odżywczo-nawilżające kosmetyki.

DRUGA CZĘŚĆ ARTYKUŁU >>


dr med. Anna Nadulska

www.fit.pl