Nadmierne wypadanie włosów na wiosnę - czy jest się czym martwić?

Wiele pań i panów zauważa w czasie przedwiośnia, że zdecydowanie bardziej wypadają im włosy. To od razu niepokoi i szukamy sposobów, jak ograniczyć to zjawisko. Czy wypadanie włosów po zimie jest czymś naturalnym czy moze to niepokojący objaw, z którym od razu warto wybrać się do trychologa?
2023-03-29 00:00
Udostępnij
Nadmierne wypadanie włosów na wiosnę - czy jest się czym martwić?

Dlaczego z początkiem wiosny mogą wypadać nam włosy?

Zjawisko wiosennego wypadania włosów dotknęło choć raz pewnie każdego. Najczęściej wiążemy je z tzw. przesileniem wiosennym oraz zmianami jakie w tym czasie zachodzą w przyrodzie jak i w naszym ciele. Może nowością będzie dla wielu fakt, iż wiosenne wypadanie włosów jest efektem tego, jak o włosy dbaliśmy...zimą. Najczęściej jest to przejściowe, a z upływem kilku tygodni ustępuje. Wiosenne wypadanie włosów można określić mianem wypadania telogenowego. Telogenowe wypadanie włosów to fizjologia włosa - mówimy o nim wówczas, gdy mamy do czynienia ze skróceniem fazy wzrostu włosa, a tym samym zwiększeniu się na głowie liczby włosów będących w stadium telogenu, a więc gotowych do naturalnego wypadnięcia. Nadmiar włosów telogenowych na głowie bywa najczęściej wynikiem stresu, złej diety, a także niewłaściwej pielegnacji włosów i skóry głowy. Zimą jesteśmy szczególnie narażeni na mała ilość witamin w diecie i to właśnie po zimie objawia się w postaci nadmiernej utraty włosów.

Jak nie dopuścić do wiosennego wypadania włosów?

Wiosennego wypadania włosów można oczywiście uniknąć lub znacznie je ograniczyć. Nie będzie jednak efektywnym podjęcie działań gdy już zobaczymy objawy. O włosy należy zadbać zimą, by wiosną nie gubić ich zbyt dużo.

Pierwsza kwestia to dbanie o zróżnicowaną i bogatą w składniki odżywcze, głównie witaminy, dietę. Choć zimą ciężej nam jest o dostęp do smacznych i świeżych warzyw i owoców, musimy zadbać o nie w swojej diecie. Dieta powinna być takze bogata w zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek, awokado, olej lniany, etc.) , ryby, nasiona i pestki. Ważną kwestią jest także suplementacja witaminy D3 - w naszym klimacie zazwyczaj mamy jej niedobory. Niedobór witaminy D3 wpływa niekorzystnie na kondycję włosów, a więc koniecznym jest zakup dobrego jakościowo leku lub suplementu zawierającego tę witaminę.

Zimą trzeba także zadbać o skórę głowy, która bywa mocno przesuszona lub nadmiernie się przetłuszcza. Zimą przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, a powietrze, którym oddychamy bywa ekstremalnie suche - ma to duży wpływ na kondycję skóry głowy. Niełatwo jest także skórze pod czapkami oraz innymi nakryciami głowy. Zadbaj więc o odpowiednie oczyszczanie skóry głowy i nawilżanie jej. Warto kilka razy w tygodniu sięgnąć po peeling do skóry głowy oraz stosować nawilżające wcierki, ampułki czy toniki.

Telogenowe wypadanie włosów wiosną może także wynikać ze wszelkich infekcji jakie przeszliśmy zimą, zwłaszcza tych z wysoką gorączką. Nadmierne wypadanie włosów wiosną wiązać także można z mniejszą produkcją ekstrogenów zimą u kobiet.

Zadbaj o wzmocnienie włosów

Jak widać, o włosy trzeba dbać całą zimę, by wiosną nie dopuścić do ich nadmiernego wypadania. Jednak u progu wiosny możemy dodatkowo wzmocnić swoje włosy i pobudzić je do intensywniejszego wzrostu.

Przede wszystkim trzeba zadbać o dobrą pielegnację skóry głowy i włosów. Minimum raz w tygodniu warto oczyścić skórę głowy peelingiem trychologicznym, który często ma także działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i nawilżające. W skórę głowy raz na kilka dni warto także wetrzeć dobrą wcierkę na porost włosów i wzmocnienie ich - najlepsze kosmetyki dostaniecie w gabinecie trychologicznym.

Wiosną dbaj o dobrą suplementację oraz o dietę. Masz dostęp do większej ilości warzyw i owoców i wykorzystaj to w 100%. Zdrowe włosy to także włosy nawodnione, a więc każdego dnia wypijaj minimum 1,5 litra zwykłej wody.

By wzmocnić włosy i zregenerować skórę głowy warto skorzystać z zabiegów trychologicznych. Dobre efekty można uzyskać np. dzięki mezoterapii witaminowej czy igłowej oraz dzięki zabiegom laserowym. Zabiegi dobierane są indywidualnie podczas pierwszej konsultacji z trychologiem. Warto zrobić sobie taki prezent na wiosnę!