Opalanie a pielęgnacja skóry: Mity i rzeczywistość

Wraz z nadejściem wiosny i lata słońce świeci coraz mocniej, co skłania nas do przemyśleń nad opalaniem. Choć opalenizna może poprawić wygląd, przyspiesza też procesy starzenia skóry. Jakie inne czynniki mogą szkodzić naszej skórze o tej porze roku, a także przez cały rok? Jak najlepiej zadbać o nią w cieplejsze dni? Poniżej przedstawiamy kilka ważnych wskazówek.
Aleksandra Załęska
2024-06-04 10:15
Udostępnij
Opalanie a pielęgnacja skóry: Mity i rzeczywistość

Czego unikać i co warto robić dla zdrowej skóry

Odpowiednie nawodnienie Częstym błędem jest zapominanie o nawadnianiu. Wzrost temperatury latem wymaga zwiększenia ilości wypijanej wody. Niedostateczne nawodnienie prowadzi do przesuszenia skóry i powstawania zmarszczek. Ma to również negatywny wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację i może powodować zaparcia.

Pielęgnacja przed snem Nawet jeśli jesteś zmęczony, pamiętaj o zmyciu makijażu i oczyszczeniu twarzy przed snem. Zanieczyszczenia zgromadzone przez cały dzień mogą sprawić, że skóra będzie wyglądać na zmęczoną i szarą, a także sprzyjać powstawaniu wyprysków.

Unikanie gorących kąpieli Choć gorące kąpiele są przyjemne, mogą prowadzić do przesuszenia skóry i nasilenia problemów dermatologicznych. Lepszym wyborem są zimne prysznice, które odświeżają i nie niszczą bariery ochronnej skóry.

Zdrowa dieta Cukier, alkohol i tytoń negatywnie wpływają na wygląd skóry. Nadmiar cukru sprzyja powstawaniu wyprysków i przyspiesza starzenie. Alkohol i papierosy również przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry i całego organizmu.

Makijaż a opalanie

Czy można opalić się przez makijaż? Tak, opalanie przez makijaż jest możliwe, jednak wiele kosmetyków z filtrami UV nie zapewnia pełnej ochrony. Ważne jest, aby pod makijaż zawsze nakładać krem z filtrem. Nierównomierne rozłożenie makijażu może prowadzić do nierównomiernej opalenizny.

Kremy z filtrem a opalanie Stosowanie kremów z filtrem nie uniemożliwia opalania, lecz chroni przed poparzeniami, rakiem skóry i fotostarzeniem. Kremy te pozwalają na uzyskanie trwałej i zdrowej opalenizny, zapobiegając jednocześnie uszkodzeniom skóry. Na początku sezonu letniego warto używać wysokich filtrów, stopniowo przechodząc do niższych. Unikaj całodziennej ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach 11-14, kiedy promieniowanie jest najintensywniejsze.

Krem z filtrem na co dzień Kremy z filtrem powinny być stosowane codziennie, nie tylko na plaży. Promieniowanie UV szkodzi skórze przez cały rok, przyspieszając procesy starzenia i zwiększając ryzyko nowotworów.

Jak przedłużyć opaleniznę

Aby utrwalić i przedłużyć opaleniznę, dbaj o nawilżenie skóry i ochronę przed promieniowaniem. Nakrycia głowy i odpowiednie okulary słoneczne również chronią skórę. Spożywanie produktów bogatych w beta-karoten oraz stosowanie balsamów brązujących mogą poprawić odcień opalenizny. Regularne peelingi i nawilżanie skóry pomagają w jej regeneracji i utrzymaniu zdrowego wyglądu.

Pamiętając o tych zasadach, możesz cieszyć się zdrową i promienną skórą przez cały sezon letni.