Paznokcie u rąk i nóg zbudowane są z kreatyny i są wytworem skóry. Regularne odrastanie komórek odpowiedzialne jest za ich różową przezroczystość
fit.pl
2005-11-03 00:00
Udostępnij
Paznokcie - nasza wizytówka
paznokciePoczątek. Paznokcie u rąk i nóg zbudowane są z kreatyny i są wytworem skóry (siarka i kreatyna utrzymują twardość paznokcia). Regularne odrastanie komórek odpowiedzialne jest za ich różową przezroczystość. Rosną one ok. 0,6 cm miesięcznie, jeśli nie są obcinane lub złamane, szybciej w lecie w czasie dnia niż w zimowe noce. Przyrost jest większy u dzieci niż u dorosłych.

Zmiany związane z wiekiem. We wczesnych latach dojrzałości paznokcie grubieją i rosną wolniej. Pierwsze zmiany, które zauważysz zwykle ok. trzydziestki to pionowe i poziome prążki. Po czterdziestce paznokcie stają się bardziej suche i łamliwe. Po pięćdziesiątce mogą żółknąć na skutek zwiększonej ilości martwych komórek kreatynowych.

Komplikacje. Kobiety, których ręce stale narażone są na nadmierny kontakt z wodą - kosmetyczki, kelnerki, itp. - skłonne są do infekcji paznokci. Głodówki opóźniają przyrost paznokcia. Obgryzanie paznokci może powodować postrzępienie naskórka i wysuszenie skóry wokół jego płytki.

Środki zaradcze. Wkładaj gumowe rękawice gdy narażasz się na działanie wody lub środków chemicznych. Po wytarciu rąk używaj kremów nawilżających. Polerowanie ukryje wprawdzie przebarwienia płytki, ale wysuszy ją, narazi na pękanie i wyszczerbienie. Piłuj paznokcie nie częściej niż raz w tygodniu. Paznokcie u nóg przycinaj na prosto, aby uniknąć wrastania. 

www.fit.pl