Bardzo dużą popularność zyskują sobie ostatnio kosmetyki do włosów na bazie jojoby
fit.pl
2007-05-30 00:00
Udostępnij
Piękne włosy dzięki jojobie
Włosy są odzwierciedleniem stanu zdrowia naszego organizmu. Są naszą wizytówką i powinniśmy bardzo starannie o nie dbać. Podstawą są właściwe kosmetyki, a jednymi z ciekawszych są te na bazie jojoby.

Struktura włosa jest bardzo delikatna i wrażliwa i dlatego są one bardzo podatne  na wszelkiego rodzaju urazy. Nasze włosy codziennie narażone są na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych, mechanicznych i chemicznych. Podrażniamy je gorącym strumieniem z suszarki, osłabiamy trąc ręcznikiem, czy też wpinając w nie spinki. Włosy nie lubią lakieru, chlorowanej wody z basenu i kąpieli w morskiej wodzie. Gdy do tego dołożymy farbowanie, rozjaśnianie i trwałą ondulację, włosom można tylko współczuć.

Niemożliwa jest całkowita ochrona włosów przed szkodliwymi czynnikami, ale można je zminimalizować, tak by nie stały się kruche i łamliwe.

Bardzo ważne są odpowiednie i właściwe kosmetyki do pielęgnacji włosów. Trzeba je jednak dopasować do ich koloru i stanu (w zależności od tego, czy trzeba je np. nawilżyć, czy też pozbyć się łupieżu, łojotoku itp.). Nie zapominajmy także o skórze głowy – ona też wymaga fachowej opieki i właściwie dobranych kosmetyków.

Na rynku co i rusz pojawiają się nowe produkty do pielęgnacji włosów. Kosmetyki te najczęściej wzbogacane są o składniki naturalne, których często nie podejrzewalibyśmy nawet o to, że mogą mieć dobry wpływ na włosy. To np. ryż, aloes, żeń-szeń, ginko, jukka, czy jojoba. Pokrzywa i skrzyp, używane przez nasze babki, ustępują miejsca egzotycznym z nazwy i wyglądu roślinom. Bardzo modne są ostatnio kosmetyki do włosów z olejem z jojoby. Przeznaczone są one z reguły do włosów suchych, zniszczonych włosów i o słabej kondycji.

fryzuryOlej z jojoby uzyskuje się przez wyciskanie nasion z krzewu jojoby. Ojczyzną tej rośliny jest Ameryka Środkowa, a głównie Meksyk. Olej z jojoby ma konsystencję ciekłego wosku o złoto-żółtej barwie. Substancja ta jest odporna na utlenianie i wytrzymuje działanie wysokiej temperatury – nawet do 300°C.

Olej, uzyskany z nasion jojoby, ma zbawienny wpływ nie tylko na włosy. Jest źródłem witaminy F, która regeneruje i odbudowuje skórę. Jest bogaty także w palmitynian cetylu – związek ten ma właściwości odżywcze i natłuszczające, dzięki czemu jest powszechnie używany w przemyśle kosmetycznym. Kolejnym bardzo istotnym składnikiem tego oleju jest skwalen, który zapobiega utracie wody. Wszystkie te cenne składniki sprawiły, że olej z jojoby szybko stał się podstawowym składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Nawilża on i odżywia włosy, które szczególnie latem są bardzo wysuszone przez słońce. Kuracja z zastosowaniem produktów z jojobą sprawią, że nasze włosy odzyskają blask i będą lśnić zdrowiem. Dzięki odżywkom z jojobą, włosy dobrze się układają i są miękkie w dotyku

Kosmetyki do pielęgnacji włosów, które zawierają wyciąg z jojoby, polecane są w szczególności osobom, które mają problem z suchą skórą. Można je używać do każdego typu skóry. Olej z jojoby ma też właściwości kojące – sprzyja m.in. gojeniu się ran pooparzeniowych. Sprawdza się też przy podrażnieniach, trądziku i zapaleniach.

www.fit.pl