Przygotuj skórę na spotkanie ze słońcem

Przed nami nadchodzą pierwsze, prawdziwie słoneczne i ciepłe dni. Jak przygotować skórę na spotkanie z promieniowaniem UV? Czemu to zagrożenie? Jakie filtry UV stosować? Co robić w przypadku poparzenia? Jakie zabiegi wykonywać? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy u doktora Marka Wasiluka z warszawskiej kliniki L'experta.
Aleksandra Załęska
2024-05-01 09:16
Udostępnij
Przygotuj skórę na spotkanie ze słońcem

Słońce może działać korzystnie. Dzięki niemu organizm produkuje cenną witaminę D3, która chroni przed krzywicą, wspiera odporność i działa antydepresyjnie. Ponadto, wyższa temperatura otoczenia sprzyja przemianie materii, co korzystnie wpływa na odchudzanie. Jednak, mimo licznych zalet, słońce może działać destrukcyjnie.

Dr. Marek Wasiluk z warszawskiej kliniki L'experta zauważa, że należy szczególnie uważać na "majowe słońce". "Teraz promieniowanie UV może być wyjątkowo intensywne. Nawet silniejsze niż w sierpniu, kiedy dni są krótsze. Słońce jest szczególnie mocne na początku lata. Nasza skóra, będąc jeszcze nieopalona, jest bardziej podatna na jego szkodliwe działanie."

Jak działa promieniowanie UV?
Do niedawna uważano, że szkodliwe jest jedynie promieniowanie ultrafioletowe (UV), ale nowsze badania wskazują, że naszej skórze szkodzi nie tylko UV. Promieniowanie UVA powoduje produkcję w skórze wolnych rodników, które niszczą włókna kolagenowe i elastynę. Promieniowanie UVB jest mutagenne, wywołuje rumień i jest główną przyczyną poparzeń słonecznych oraz raka skóry. Promieniowanie UVC, chociaż najgroźniejsze, praktycznie nie dociera do Ziemi (dzięki warstwie ozonowej). Słońce emituje również promieniowanie podczerwone i światło widzialne, które również szkodzą skórze.

Dr. Wasiluk wyjaśnia, że całe promieniowanie słoneczne, a więc nie tylko UV, przyspiesza procesy starzenia skóry. "Promieniowanie UV, choć stanowi tylko około 10% całego promieniowania słonecznego, bywa demonizowane, podczas gdy inne rodzaje promieniowania, takie jak podczerwone (ok. 50%) i światło widzialne (ok. 40%), również są szkodliwe dla skóry."

Unikaj opalania się
Opalenizna jest naturalną reakcją organizmu na promieniowanie UV, ale nadmierna ekspozycja na słońce prowadzi do szybszego starzenia się skóry. Poprzez produkcję melaniny, skóra broni się przed promieniowaniem UV. Jednak częste i długie opalanie prowadzi do zniszczenia skóry, która staje się cieńsza, mniej jędrna i wysuszona, a także pojawiają się na niej zmarszczki i przebarwienia.

Gdy dojdzie do poparzenia
W przypadku poparzenia słonecznego ważne jest natychmiastowe schłodzenie skóry chłodną wodą. Następnie można stosować żele hydrożelowe lub kompresy schładzające, aby złagodzić ból i pieczenie. Podczas gojenia się skóry, warto używać preparatów z witaminą E i B5, aloesu oraz maści z kwasem hialuronowym.

Jak się chronić przed promieniowaniem?
Najskuteczniejszą ochroną przed promieniowaniem UV są kosmetyki z filtrami. Filtry mineralne odbijają lub rozpraszają promieniowanie, podczas gdy filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie UV i zamieniają je w ciepło. Ważne jest regularne nakładanie filtra, zwłaszcza podczas przebywania na plaży lub nad wodą. Należy także unikać opalania się w godzinach największego nasilenia promieniowania oraz stosować kosmetyki z filtrem niezależnie od pory roku.

Na jakie substancje i zabiegi uważać?
Latem należy unikać kosmetyków z retinolem oraz zabiegów drażniących skórę, takich jak mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne. Należy również uważać na niektóre zioła i olejki, które mogą powodować uczulenie na słońce. W przypadku stosowania leków, hormonalnej antykoncepcji lub terapii zastępczej, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV.

Jakie zabiegi stosować?
Nie ma zabiegów chroniących przed promieniowaniem UV, ale niektóre mogą wspomagać walkę ze skutkami jego działania. Zabiegi profilaktyczne, takie jak pulsacyjna rf mikroigłowa czy osocze bogatopłytkowe, mogą pomóc w regeneracji skóry i zapobiegać powstawaniu przebarwień oraz starzeniu się skóry.