Taping estetyczny twarzy. Jak działa i dlaczego zyskuje popularność?

Taping twarzy jako nieinwazyjny zabieg przynoszący bardzo dobre efekty cieszy się coraz większą popularnością. Świetnie radzi sobie ze zmarszczkami, jak również z obrzękami spowodowanymi zastojem limfy oraz wspomaga likwidację napięć mięśniowych i podnosi owal twarzy. Taping twarzy wpisuje się także w trend naturalnego dbania o wygląd i poszukiwania alternatywy do inwazyjnych zabiegów estetycznych.
2023-04-17 00:00
Udostępnij
Taping estetyczny twarzy. Jak działa i dlaczego zyskuje popularność?

Taping, zwany także kinesiotapingiem estetycznym, jest często postrzegany jako zabieg bankietowy, ale jego działanie przy regularnym wykonywaniu jest dużo bardziej wszechstronne. Jeszcze kilka lat temu taping jako metoda terapii powięziowej był głównie wykorzystywany przez fizjoterapeutów w celach rehabilitacyjnych, szczególnie w leczeniu kontuzji ciała u sportowców. Obecnie dzięki wykorzystaniu tapingu do poprawy wyglądu twarzy, zyskał on dużo bardziej uniwersalne zastosowanie w dbaniu o zdrowy i dobry wygląd.

Większość osób chcących skorzystać z tapingu twarzy, decyduje się na niego przede wszystkim ze względu na działanie odmładzające. Taping twarzy to metoda polegająca na modelowaniu twarzy taśmami kinezjologicznymi, którą można stosować m.in. do usuwania obrzęków i wygładzania zmarszczek. W zależności od sposobu oklejania możemy powalczyć o lepszy wygląd twarzy w postaci na przykład poprawy jej owalu, redukcji zmarszczek czy poprawy elastyczności i jędrności skóry. Jest jednak jeszcze wiele innych powodów, dla których warto z tapingu twarzy jako uzupełnienia zabiegu korzystać. Wśród korzyści można wymienić na przykład zmniejszenie drugiego podbródka, pozbycie się obrzęków i zniwelowanie opuchlizny, złagodzenie napięć mięśniowych czy zrelaksowanie się i pozbycie napięć wynikających ze stresu.

Skuteczność działania tapingu zależy przede wszystkim od prawidłowej aplikacji taśm, dlatego warto skorzystać z takiego zabiegu połączonego z masażem u profesjonalisty. Nieodpowiednie zastosowanie taśm może skutkować nie tylko nieprzyjemnymi podrażnieniami, ale nawet efektami odwrotnymi do oczekiwanych. Należy pamiętać również o odpowiednio dobranym czasie trzymania taśm na twarzy, a co jeszcze ważniejsze, o prawidłowym ich ściąganiu – wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

Stosowane w tapingu estetycznym taśmy można naklejać na różne części twarzy, na przykład na czoło, okolice oczu, policzki, okolice nosa i ust, a także podbródek. Kluczowa jest jednak prawidłowa ich aplikacja, przekładająca się na lepszą kondycję skóry i pracę mięśni twarzy. Taping również może być dobrym uzupełnieniem terapii po porażeniu nerwu twarzowego, gdyż jego zastosowanie wspomaga funkcję mięśni mimicznych.

Taping w powiązaniu z profesjonalnie wykonanym masażem twarzy, na przykład z masażem Kobido, będzie wspomagał m.in. obniżenie napięcia powierzchniowego, rozluźniał mięśnie, poprawiał krążenie krwi i limfy czy poprawiał elastyczność oraz jędrność skóry.

W zależności od metodyki oklejania twarzy stosowanej podczas zabiegu, taśmy mają wywołać konkretny efekt, na przykład podnieść owal twarzy lub zmniejszyć opuchliznę. Jeśli taśmy są zaaplikowane w odpowiedni sposób, oddziałują na powięź, mięśnie oraz samą tkankę skóry i dzięki temu przyczyniają się także do spłycenia zmarszczek i bruzd mimicznych. – mówi Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

Przed zastosowaniem tej metody warto sprawdzić jej działanie na małej powierzchni skóry, aby wykluczyć ewentualne podrażnienia czy reakcje alergiczne. Warto też wiedzieć, że kinesiotaping mimo że jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, nie powinien być wykonywany jeśli mamy na przykład świeże rany czy blizny, stany zapalne skóry oraz zakrzepicę żył.

Rosnące zainteresowanie naturalnymi metodami dbania o wygląd sprawia, że taping twarzy jest coraz chętniej stosowany w profilaktyce przeciwstarzeniowej.