Niewłaściwa pozycja snu powoduje zmarszczki na twarzy

Zdrowy sen wymaga odpowiedniej pory, długości oraz braku zakłóceń. To naturalny sposób na regenerację organizmu. Najlepszy czas na wypoczynek, według rytmu dobowego, to ten gdy zaczyna się robić ciemno. Gdy zostaje on zaburzony generuje szereg problemów zarówno fizycznych jak i psychicznych.
2023-06-21 00:00
Udostępnij
Niewłaściwa pozycja snu powoduje zmarszczki na twarzy

Niewłaściwy sen może być spowodowany nieregularną porą zasypiania, drzemkami w ciągu dnia, angażowaniem się w wieczorne aktywności intelektualne czy tez spożywaniem kofeiny, alkoholu lub paleniem papierosów.

Niedobór snu może być przyczyną zmian fizjologicznych w organizmie. Sen wpływa na wydzielanie hormonów, reguluje glukozę i funkcje układu krążenia. Już po jednej nieprzespanej nocy wzrasta poziom kortyzolu w organizmie. Gdy taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas obniża się odporność organizmu. Zostają zaburzone funkcje układu nerwowego, endokrynologicznego czy immunologicznego. Osoby, które źle sypiają są bardziej narażone na depresję czy stany lękowe oraz potęguje się w nich rozdrażnienie i spadek sił witalnych. Nieodpowiednia ilość snu wpływa również na wygląd zewnętrzny. Na twarzy zaczynają pojawiać się opadnięte powieki, zaczerwienione oczy, cienie pod oczami czy opadające kąciki ust.

Dodatkowo niewłaściwa pozycja snu może być czynnikiem powodującym powstawanie zmarszczek. Wielogodzinny nacisk na skórę powoduje powstawanie tzw. zmarszczek sennych. Najczęściej pojawiają się one gdy śpimy na brzuchu, czy chowamy twarz w poduszkę. Naciskając na twarz przez całą noc w pozycji bocznej oddziałujemy głównie na okolicę oczodołu bocznego, okolicę skroniową, czołową i policzkową. Powoduje to powstawanie asymetrycznych zmarszczek na dodatek po jednej stronie twarzy. Zazwyczaj powstają pionowe lub skośne kreski. Gdy skóra traci elastyczność wraz z wiekiem mogą zamieniać się w zmarszczki stałe. - wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

Gdy się starzejemy zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, co przyczynia się do odwodnienia skóry i czyni ją bardziej podatną na pojawienie się bruzd. Głównym powodem utraty sprężystości i gęstości jest również ubytek kolagenu. Wraz z wiekiem spowalnia metabolizm i skóra coraz wolniej się regeneruje.

Aby uniknąć zmarszczek sennych warto przede wszystkim zmienić pozycję. Najlepszym rozwiązaniem jest spanie na plecach. Przed snem wskazane jest również wykonanie delikatnego automasażu twarzy Kobido UP, który jest skutecznym sposobem na poprawienie krążenia, zmniejszenie opuchlizny oraz pomaga lepiej wchłonąć składniki aktywne zawarte w kosmetykach.

W walce ze zmarszczkami ważne jest wzmocnienie syntezy kolagenu, którą można uzyskać poprzez masaże Kobido UP. Napinanie i rozluźnianie mięśni twarzy lepiej ją dotlenia i pobudza tkankę w naturalny sposób do regeneracji. Regularne wykonywania masaży działa jak lifting. Można wykonywać je samemu lub skorzystać z pomocy specjalisty.

Za pomocą głębokiego masażu twarzy Kobido UP specjalista terapii manualnych oddziałuje kompleksowo na wiele poziomów tkanek głębokich, powięzi, mięśni i przyczepów mięśniowych. Poprzez rytmiczne ruchy opuszków palców oraz stosowanie różnych prędkości sprzyja stymulacji produkcji kolagenu i elastyny w skórze. Może nawet poprawić owal twarzy i skutecznie pomóc w likwidacji opuchnięć i obrzęków.

Masaże twarzy są coraz bardziej docenianym elementem dbania o urodę, szczególnie w pielęgnacji skóry dojrzałej. Wiedząc, jak przebiega proces starzenia, można dostosowywać masaż do indywidualnych potrzeb i budowy anatomicznej twarzy przez co uzyskuje się naturalny efekt odmłodzenia. Dobrze wykonany masaż ujędrnia skórę, poprawia koloryt i wygładza zmarszczki. Skóra jest bardziej dotleniona przez co wygląda na wypoczętą.