Wiotka skóra na twarzy - jak ją ujędrnić?

Wiotczenie jest jedną z konsekwencji starzenia się skóry. Zaczyna ona tracić gęstość i elastyczność, co przekłada się na zmianę owalu twarzy, a mówiąc wprost – na jego opadanie. I choć nie da się zatrzymać tych naturalnych procesów starzenia, można skutecznie je spowalniać. Zobacz, co możesz zrobić, by ujędrnić wiotką skórę na twarzy.
2023-06-06 00:00
Udostępnij
Wiotka skóra na twarzy - jak ją ujędrnić?

Dlaczego skóra wiotczeje?

Starzenie się organizmu jest naturalnym, biologicznym procesem, którego nie można uniknąć. Jest to zespół postępujących w czasie zmian, polegający na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu i spowolnieniu procesów regeneracyjnych. Najszybciej zaczyna być widoczne na szyi, rękach i twarzy – starzeją się one szybciej niż pozostałe części ciała, ponieważ cały czas są narażone na działanie czynników zewnętrznych.

Starzenie chronologiczne

Choć procesy starzeniowe zaczynają zachodzić w skórze już od około 25.-30. roku życia, zaczyna ona wiotczeć dopiero w wieku około 40 lat. Jest to wynik serii zaprogramowanych genetycznie zmian w warstwach skóry, nazywany starzeniem chronologicznym. Wtedy właśnie rozpoczyna się proces utraty elastyczności jej strukturalnych składników – włókien kolagenu i elastyny. W konsekwencji tych postępujących zmian skóra staje się słabsza i pojawiają się zmarszczki.

Chronologiczne starzenie się skóry daje bardzo wyraźne oznaki:

 • utratę napięcia,
 • zwiotczenie,
 • obecność zmarszczek.

Starzenie hormonalne

Dalsze zmiany w skórze zachodzą wraz ze starzeniem hormonalnym, które rozpoczyna się około 50. roku życia. Wraz z następującym wówczas spadkiem aktywności hormonów, w skórze zachodzą dalsze zmiany: traci ona swoją gęstość, wysycha oraz zaczyna wiotczeć. Połączenia pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem stają się mniej solidne, a w konsekwencji owal twarzy opada.

Jak ujędrnić skórę wiotczejącą skórę twarzy? Zmień rytuał pielęgnacyjny

Starzenie się skóry twarzy jest nieuniknione, natomiast w pewnym stopniu można wpłynąć na to, w jakim tempie będzie przebiegało. Niezwykle istotna jest w tym przypadku dobrze dobrana pielęgnacja. Powinna ona odpowiadać potrzebom skóry dojrzałej, wiotczejącej i przejawiającej inne oznaki starzenia.

By pomóc skórom dojrzałym jak najdłużej zachować piękny wygląd, eksperci z Instytutu Esthederm opracowali linię kosmetyków pielęgnacyjnych Excellage, w skład której wchodzą:

 • Excellage Serum, które głęboko odżywia, przywraca gęstość i blask skórze dojrzałej. Zastosowane w nim technologie odbudowują głębsze warstwy skóry: wzmacniają jej strukturę, regenerują i ujędrniają. Serum wzmacnia działanie kremu, dlatego warto stosować oba kosmetyki razem.
 • Excellage Cream, zapewniający głębokie odżywienie i odbudowujący gęstość skóry. Dzięki niemu skóra odzyskuje jędrność, blask i witalność.
 • Excellage Balm Cream o bogatej konsystencji, zapewniający skórze natychmiastowe ukojenie.
 • Excellage Eye Care, czyli krem pod oczy z wygładzającym aplikatorem, którym można wykonać masaż. Krem ten dba o szczególnie wrażliwą okolicę: poprawia kontur oka, „otwiera” je i wygładza skórę wokół niego.

Ten kompletny rytuał pozwoli ci codziennie dostarczać twojej skórze tego, czego potrzebuje.

Co jeszcze możesz zrobić dla swojej skóry?

Dobrze dobrana pielęgnacja to nie wszystko. Zadbaj o to, by zatroszczyć się o swoją skórę holistycznie, to znaczy wielowymiarowo. Wprowadź do swojej rutyny kilka zmian:

 • wysypiaj się i daj sobie czas na odpoczynek;
 • odżywiaj się zdrowo i różnorodnie – wprowadź do diety 5 porcji warzyw i owoców dziennie, produkty pełnoziarniste, ogranicz żywność przetworzoną;
 • zrezygnuj z długotrwałego przebywania na słońcu, a na co dzień stosuj kremy z filtrem UV;
 • zrezygnuj z palenia i staraj się nie przebywać w zadymionych pomieszczeniach.

To wszystko w połączeniu z dobrze dobraną pielęgnacją pomoże ci utrzymać skórę twarzy w naprawdę dobrej kondycji, a przy okazji – przyczyni się do twojego dobrego samopoczucia.