Włosom na ratunek - skuteczne metody na łysienie

Łysienie może w ogromnym stopniu wpłynąć na samoocenę dotkniętej tym problemem osoby, co bardzo szybko daje odzwierciedlenie w codziennym samopoczuciu. Często już pierwsze oznaki łysienia skłaniają do poszukiwania rozwiązania, aby zahamować ten trudny do zaakceptowania proces. Jakie metody wybrać, aby uratować wypadające włosy?
2018-11-21 00:00
Udostępnij
Włosom na ratunek - skuteczne metody na łysienie

Kilka słów o problemie


Uważa się, że łysienie zawsze dotyka jedynie mężczyzn, a do tego tylko tych, którzy mogą pochwalić się wysokim poziomem testosteronu. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ za tzw. łysienie angrogenowe (typowe u mężczyzn) odpowiada metabolit testosteronu, jakim jest DHT. Przerzedzenie włosów może być jednak również bardzo częste u kobiet, co może być spowodowane zarówno zaburzeniami hormonalnymi, jak i innymi, pozornie niezwiązanymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu.

Łysienie może być również indukowane silnymi przeżyciami emocjonalnymi oraz stresem. Jest to bardzo częste nawet u osób młodych. Dzienna utrata dużej ilości włosów (ponad stu) może oznaczać początek poważniejszych problemów.

Kosmetyki do zadań specjalnych


Pierwszymi produktami, po które sięga się w sytuacji przerzedzania włosów, są najczęściej kosmetyki. Ważne jest, aby zmienić tutaj wszystkie z używanych produktów, najlepiej na specjalistyczne dermokosmetyki, które można zakupić w aptekach. Również w przypadku mężczyzn, którzy dotychczas w niewielkim stopniu skupiali się na zawartości drogeryjnych półek, dużą różnicę może spowodować wzmocnienie włosów i stymulacja skóry głowy od zewnątrz.

Jednym z najbardziej polecanych rodzajów kosmetyków wzmagających porost włosów są wcierki. Zazwyczaj są one bogate w substancje wzmagające mikrokrążenie w skórze głowy, a także substancje aktywne wzmacniające działanie pobudzające na mieszki włosowe. Dodatkowo specyfika produktu, który należy wmasować w skórę głowy, sprzyja zatrzymaniu wypadania włosów poprzez rozluźnienie mięśni znajdujących się pod skalpem, co jest częstą przyczyną zmniejszenia średnicy włosa.

Dieta a łysienie


W przypadku łysienia pewien wpływ na jego ograniczenie ma odpowiednia podaż składników mineralnych oraz witamin. Do jednych z najważniejszych w tym przypadku należą:

 • witamina E
 • witaminy z grupy B (w tym głównie B6)
 • witamina D
 • krzem
 • selen
 • żelazo
 • siarka


Każdy z tych składników odpowiada za inną funkcję związaną ze wzrostem oraz charakterystyczną budową włosa. Witamina E jest antyoksydantem oraz usprawnia dostarczenie innych składników do brodawki włosa przez usprawnienie mikrokrążenia. Siarka za to jest jednym ze składowych elementów aminokwasów budujących keratynę - główne białko włosa.

Dostarczenie wszystkich składników odżywczych umożliwia jedynie odpowiednio zbilansowana i przede wszystkim różnorodna dieta. Nie jest to jednak proste zadanie, szczególnie dla osób niedoświadczonych w tematyce dietetyki.

Suplementacja na ratunek


W przypadku zapotrzebowania na tak wiele składników odżywczych bardzo korzystne okazuje się uzupełnienie jadłospisu suplementami diety. W kwestii łysienia pełnią one funkcję tzw. nutrikosmetyków, czyli preparatów dających rezultaty w obszarze skóry, paznokci oraz — przede wszystkim — włosów, działając od wewnątrz.

Jednym z takich produktów jest Profolan (strona - https://profolan.pl/), którego skład jest stworzony do walki z tak uciążliwym problemem, jak łysienie. W skład tego produktu wchodzą m.in.:

 • wyciąg ze skrzypu polnego
 • wyciąg z pokrzywy
 • L-cysteina
 • witamina E
 • witamina B6
 • biotyna
 • magnez


Preparat ten działa na problem utraty włosów na wielu poziomach, co zapewnia mu dużą skuteczność w walce z łysieniem. Hamuje oddziaływanie DHT na mieszki włosowe, wzmacnia strukturę włosa, stymuluje mieszki włosowe oraz reguluje cykl wzrostu włosów. Jest efektywny zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a pierwsze efekty jego stosowania widoczne są już po 3 miesiącach od rozpoczęcia regularnego stosowania.

W domowym zaciszu...


Oprócz zastosowania kosmetyków i suplementów diety, możliwe jest również stymulowanie wzrostu włosów za pomocą innych, domowych sposobów. Jedną z tych metod, która została już wspomniana wcześniej, jest masaż skóry głowy, który powinno się wykonywać codziennie. Mogą tu posłużyć po prostu nasze dłonie lub specjalne masażery do skóry głowy. Ważne, aby masaż nie był zbyt intensywny. W przeciwnym wypadku w czasie jego wykonywania może dojść do wyrwania włosów.

Duże efekty przy wypadaniu włosów dają również chłodne kąpiele dla skóry głowy. Szczególnie korzystne są prysznice z zastosowaniem naprzemiennie ciepłej oraz zimnej wody. Usprawnia to przepływ krwi, co odżywia cebulki włosa.

Babcine sposoby na utratę włosów


Tradycyjne receptury nierzadko okazują się bardziej skuteczne niż konwencjonalne kosmetyki. Warto więc przyjrzeć się babcinym metodom na walkę z utratą włosów.

Pierwszą z nich jest olejowanie włosów. Najlepsze są w tym przypadku olej rycynowy, oliwa z oliwek oraz olej sezamowy. Szczególnie ten pierwszy doskonale usprawnia wzrost włosa i jest często stosowany w kosmetykach przeznaczonych do tego celu.

Na skórę głowy warto również regularnie nakładać maski. Bardzo popularne są tu maski z cebuli, zawierającej dużo siarki, która wzmacnia włosy. Podobnie działają również maski na bazie jaj. W przypadku problematycznej skóry głowy dobrym składnikiem w pielęgnacji jest żel aloesowy.

Wzmacniająco działają także płukanki z naparu ze skrzypu polnego. Każdy z tych produktów zadziała jednak dużo lepiej, jeśli wprowadzany będzie do organizmu również od wewnątrz, np. za pomocą kompleksowego suplementu diety.

Styl życia — ważny i bagatelizowany


Stres jest czynnikiem w dużym stopniu wzmagającym wypadanie włosów oraz łysienie. Dlatego odpowiedni styl życia oraz wprowadzanie metod panowania nad stresem są bardzo ważne w przypadku tych problemów. Osoby zmagająca się z utratą włosów powinny regularnie ćwiczyć i dobrze się wysypiać. Są to pozornie błahe i niezwiązane czynniki, które w ogromnym stopniu oddziałują na całe zdrowie człowieka, w tym kondycję włosów czy skóry głowy.

Wsparcie specjalisty


Kiedy domowe sposoby dają zbyt małe rezultaty, warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednią terapię zabiegową. Niezrównana jest tu pomoc trychologa, czyli eksperta specjalizującego się w problemach związanych z włosami i skórą głowy. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez trychologa stymulujących wzrost włosów i zapobiegających rozwojowi łysienia należą: galwanizacja, mezoterapia mikroigłowa czy mezoterapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

Zabiegi poprzedzone są najczęściej dokładną diagnostyką, a wizyta zakończona jest udzieleniem profesjonalnych rad na temat codziennej pielęgnacji włosów.

Kiedy pora na dermatologa?


Często na wizytę u dermatologa pacjenci wybierają się zbyt późno, czyli kiedy łysienie jest bardzo zaawansowane i trudne do odwrócenia. W sytuacji, gdy domowe sposoby nie dają zadowalających rezultatów, warto udać się po poradę lekarza specjalisty, w celu wykonania odpowiednich badań i przeprowadzenia koniecznej diagnostyki. Łysienie może być bowiem jedynie zewnętrznym objawem poważniejszego problemu. Dermatolog może w takim przypadku prowadzić konieczne leczenie, które przyczynowo poradzi sobie z zaistniałym schorzeniem.