Bardzo ważne jest, aby posiadacz aparatów ortodontycznych zarówno stałych jak i ruchomych, dokładnie czyścił zęby, dziąsła i sam aparat
fit.pl
2011-03-18 00:00
Udostępnij
Z aparatem na zębach
Aparaty ortodontyczne mogą zatrzymywać cząsteczki pożywienia i utrudniać usuwanie płytki z zębów. Płytka jest miękką i lepką substancją, pełną bakterii, nadzwyczaj niebezpieczną, gdyż może atakować zęby i dziąsła powodując próchnicę i zapalenie dziąseł. Czyszczenie szczoteczką oraz używanie nici dentystycznej po każdym posiłku jest sposobem na to, by zapobiec jej powstawaniu.

Porady w celu zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej dla posiadaczy aparatów ortodontycznych stałych

1.    Używaj pasty do zębów zawierającej fluor.aparatortodontyczny tekst
2.    Co 2  miesiące zmieniaj szczoteczkę na nową.
3.    Unikaj używania twardych szczoteczek - mogą spowodować ustępowanie dziąseł.
4.    Kontroluj czas szczotkowania, potrzeba co najmniej 3-4 minut w celu wykonania prawidłowego czyszczenia.
5.    Koncentruj szczotkowanie na linii dziąseł (gdzie zęby i dziąsła spotykają się). Szczotkuj ząb delikatnym okrężnym ruchem dziesięć razy.
6.    Szczotkuj też język, zwłaszcza podstawę (część po stronie gardła), gdyż zawiera dużo osadu bakteryjnego.
7.    Używaj przynajmniej raz na dzień nici dentystycznej. Używaj nici  woskowej w celu uniknięcia ewentualnego rozdwojenia się.
8.    Przy pomocy lusterka kontroluj stan wyczyszczenia zębów. Po wyczyszczeniu twoje zęby i aparat ortodontyczny powinny lśnić. W razie potrzeby powtórzyć czynność czyszczenia.
9.    Zabierz ze sobą zapasową szczoteczkę do pracy, kiedy podróżujesz, w ten sposób będziesz mógł wyczyścić zęby po każdym posiłku.
10.    Unikaj żucia twardego pożywienia jak lód, popcorn, orzeszki - mogą one uszkodzić aparat ortodontyczny. Jeśli jesz twarde owoce lub warzywa przed spożyciem najlepiej jest pokrajać je na małe kawałki.
11.    Unikaj słodkiego i lepkiego pożywienia  z wysoką zawartością cukrów  (cukierki, gumy do żucia).
12.    Jeśli jesz coś słodkiego, wyczyść zęby natychmiast, nie czekaj!
 

www.uroda.fit.pl