Woreczki nikotynowe – czy nowa moda jest groźna dla zębów?

W Szwecji znane jako snus, poza nią wypełnione mikrokrystaliczną celulozą nasączoną nikotyną. Nazywane saszetkami, woreczkami lub poduszeczkami, stosowane jako używka. Wystarczy umieścić między dziąsła a wargę (przeważnie górną), by odczuć jej działanie. Coraz popularniejsze w Polsce, ale czy nikotyna bez dymu jest szkodliwa dla zdrowia jamy ustnej? Odpowiada dentysta.
Aleksandra Załęska
2024-07-01 09:40
Udostępnij
Woreczki nikotynowe – czy nowa moda jest groźna dla zębów?

Uzależniająca i szkodliwa nikotyna

Nikotyna, uznana za jedną z najbardziej uzależniających substancji, znajduje się na liście obok kokainy i barbituranów. To główny związek chemiczny tytoniu, ale dostarczany może być również przez tabakę, e-papierosy czy Nikotynową Terapię Zastępczą (NRT) w formie tabletek, gum, plastrów i sprayów.

Saszetki nikotynowe pod lupą

Poza Szwecją woreczki z tytoniem są zakazane, dlatego stworzono inne nośniki nikotyny. Wyglądają jak niewielkie, prostokątne, kremowo-białe woreczki z włókna roślinnego wypełnione celulozą mikrokrystaliczną lub włóknem roślinnym. Smak wzbogacają dodatki spożywcze, takie jak miętowy, owocowy, czy "guma balonowa".

Dentysta Maciej Chałubiński z Medicover Stomatologia zauważa rosnącą popularność używek nikotynowych u młodzieży. E-papierosy i torebki nikotynowe zdobywają coraz więcej zwolenników, podczas gdy popularność tradycyjnych papierosów utrzymuje się na stałym poziomie. Różne mechanizmy przyjmowania łączy obecność wysoko uzależniającej nikotyny.

Skutki używania saszetek

Jedna saszetka zawiera od 1,5 do nawet 40 mg nikotyny. Dla porównania: jeden papieros dostarcza około 12–15 mg nikotyny. Tradycyjne papierosy są najbardziej toksyczne, dym jest karcinogenny i wpływa na cały organizm. U palaczy rośnie ryzyko nowotworów wielu narządów. E-papierosy mogą prowadzić do próchnicy i paradontozy, ze względu na zaburzone wydzielanie śliny.

Co grozi użytkownikom woreczków nikotynowych? Nikotyna, choć nie rakotwórcza, może wywoływać miejscowe podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenie, uczucie kłucia i swędzenia, zmieniać odczuwanie smaków, a także prowadzić do aft i owrzodzeń. Zaburzenia wydzielania śliny mogą powodować suchość lub nadmierne ślinienie.

Długoterminowe zagrożenia

Brakuje badań długoterminowych na temat wpływu woreczków nikotynowych na zdrowie jamy ustnej, ale podejrzewa się recesję dziąseł, zwiększone ryzyko próchnicy, a nawet możliwy wpływ na rozwój nowotworów. Duże dawki mogą być cytotoksyczne. Długotrwałe używanie woreczków osłabia zdolności obronne i regeneracyjne tkanek, co prowadzi do stanów zapalnych dziąseł i zaburzeń flory bakteryjnej jamy ustnej.

Wstęp do nałogu

Woreczki nikotynowe mogą być łatwiejszą inicjacją nałogu u młodych ludzi. Są dyskretne, łatwo je schować i nie pozostawiają dymu czy pary, które mogliby wyczuć rodzice.

Papierosy pozostają jednym z największych zagrożeń dla zdrowia, zarówno organizmu, jak i jamy ustnej. Nowe nałogi, jak vapowanie i saszetki nikotynowe, kuszą młodych ludzi smakami i zapachami. Im wcześniej zacznie się używanie, tym większe ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie jamy ustnej.

Woreczki nikotynowe, choć z pozoru bezpieczniejsze, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. Silnie uzależniająca nikotyna może prowadzić do dalszego nałogu, a długofalowy wpływ na zdrowie jamy ustnej jest wciąż nieznany, choć przeważają niekorzystne informacje.