Samba to narodowy taniec Brazylii, w metrum parzystym (4/4), szybkim tempie, wywodzący się z brazylijskiego tańca batuque i kojarzony jest przede wszystkim z karnawałowym szaleństwem Rio de Janerio
fit.pl
2009-03-02 00:00
Udostępnij
Samba
Samba to narodowy taniec Brazylii, w metrum parzystym (4/4), szybkim tempie, wywodzący się z brazylijskiego tańca batuque  i kojarzony jest przede wszystkim z karnawałowym szaleństwem Rio de Janerio. Uważa się, że wywodzi się z tańca "w kółko" Murzynów ze szczepu Bantu, a do Ameryki przybył wraz z niewolnikami. W sambie mocno zaznaczone są role kobiety i mężczyzny.

Do Europy przybyła w 1914 roku, ale dopiero po II wojnie światowej stała się bardzo modna i uznana za taniec turniejowy. W Europie samba rozpowszechniła się w latach 1945–50.

Samba jest szybkim tańcem, bogatym w różne wariacje. Wymaga od tancerzy ruchów całego ciała, akcentowane są ruchy bioder. Charakterystyczna akcja "wewnątrz ciała" to tzw. "samba bounce", szczególnie punktowana przez sędziów. Jednak całość ruchu musi być bardzo miękka, nie może powodować utraty ładnej postawy tancerzy. W sambie zwraca się również uwagę na muzykalność tancerzy, który muszą umieć zaprezentować wiele różnych rytmów zawartych w tym tańcu. Podobnie jak w innych tańcach istotne są piękne linie ciała.