fit.pl mobile logo

3 sekrety zdrowego odpoczynku

To naturalne, że po każdym dniu potrzebujemy odpowiedniej regeneracji. Pozornie wydaje się, że relaks i odpoczynek to coś oczywistego i nie ma potrzeby poświęcać znaczącej uwagi akurat tej części rutyny dnia. Jednak tam, gdzie oczywistość, tam również ryzyko wypracowania złych nawyków. O czym warto pamiętać planując codzienną regenerację? I co ma wpływ na efektywność naszego odpoczynku?

Czas na sen

Nie chodzi wyłącznie o liczbę godzin, którą pożytkujemy na regenerację, ale również o regularność i pewnego rodzaju „harmonogram”. Dla większości z nas to godziny pracy są czynnikiem, który determinuje resztę dnia. Dlatego warto przemyśleć, ile dokładnie czasu potrzebujemy przed wyjściem z domu oraz to, ile czasu możemy poświęcić na różnego rodzaju aktywności po pracy. Naukowcy wskazują, że z wiekiem nasze zapotrzebowanie na sen zmniejsza się. Jednak wciąż na odpoczynek nocą powinniśmy przeznaczać od 7 do 9 godzin – wszystko zależy oczywiście, m. in. od naszych indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych, czy też intensywności stylu życia. Wypracowanie pewnej systematyczności oraz stałego „rozkładu” dnia i nocy pozwoli nam wpłynąć na lepszą regenerację ciała i umysłu.

Miejsce odpoczynku

Wydzielenie i zaaranżowanie strefy odpoczynku jest tak samo istotne, jak stworzenie wspomnianego „harmonogramu” regeneracji. Kwestia urządzenia sypialni jest oczywiście sprawą indywidualną, ponieważ sami doskonale wiemy, w jakich wnętrzach czujemy się najlepiej. Natomiast warto uwzględnić to, by kolory w jej wnętrzu pozwalały się zrelaksować – stonowane odcienie sprawdzą się najlepiej. Dodajmy do tego najważniejsze zasady feng shui: zachowanie symetrii, ustawienie łóżka przy ścianie prostopadłej do ściany z oknem oraz do ściany z drzwiami, a także zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca po obu stronach łóżka – to najważniejsze elementy chińskiej filozofii, które warto wprowadzić do wnętrza sypialni. Samo miejsce do odpoczynku tworzy oczywiście posłanie, dlatego równie dużo uwagi powinniśmy poświęcić materacowi: - Wybór odpowiedniego materaca to ważna decyzja, ponieważ będzie miała znaczący wpływ na jakość codziennego odpoczynku. Przede wszystkim pamiętajmy, że nie istnieje jeden materac dobry dla wszystkich. Kierujmy się tutaj własnymi potrzebami – być może doskwiera nam ból pleców, być może zmagamy się z alergiami, a może uprawiamy bardzo dużo sportu i prowadzimy aktywny styl życia – wszystkie te tropy okażą się kluczowe przy wyborze konkretnego modelu. Pamiętajmy również, że ciało potrzebuje kilku tygodni na „przestawienie” i przyzwyczajenie się po zmianie materaca na nowy – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.   

Zwyczaje „relaksacyjne”

Regeneracja w domu to jedno, ale ważną kwestią są również przerwy od pracy. Poza 14-dniowym urlopem, warto postawić również na kilkudniowe wyjazdy – najlepiej łącząc je z weekendami. Specjaliści z Uniwersytetu w Sussex wskazują, że bardzo efektywne są 3-dniowe wyjazdy, które zakładają, że destynacja podróży oddalona jest maksymalnie o 4 godziny drogi od naszego stałego miejsca pobytu. Podczas krótkich urlopów bardzo ważne jest zupełne „odcięcie się” od tego, co zazwyczaj stanowi naszą rutynę dnia oraz oczywiście od pracy. Nie włączajmy komputerów, nie sprawdzajmy skrzynek mailowych, odpoczywajmy na łonie natury – poświęćmy całą naszą uwagę na bycie „tu i teraz”. Dzięki temu uda nam się zniwelować poziom zmęczenia i stresu do minimum.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl