Jednym z najchętniej przytaczanych filmów, gdy mowa o kobiecej zdradzie jest „Niewierna” z Diane Lane w roli głównej. Choć wybranemu na kochanka nie brak dzikości i tajemniczości, a bohaterów spaja wyjątkowa namiętność, to jednak sporo widzów nie może uwierzyć, że główna bohaterka zdradza... takiego dobrego męża (w tej roli Richard Gere)
fit.pl
2011-11-17 00:00
Udostępnij
5 powodów kobiecej zdrady
Cóż czasem powody zdrady bywają bardzo różne – zazwyczaj niezrozumiałe dla postronnego obserwatora. Poznajmy zatem pięć najczęściej wymienianych powodów zdrady.

1. Kiepski seks z parnterem

Niewystarczająca ilość seksu - niegdyś argument wymieniany głównie przez mężczyzn, dzisiaj – coraz częściej przez kobiety. Częste wyjazdy partnera, delegacje, ciągłe zmęczenie – jeżeli częstotliwość i jakość seksu drastycznie spada, a temperament kobiety jest duży, bywa, że zaczyna ona szukać spełnienia poza związkiem. Gdy kobieta sama inicjuje seks i spotyka się zazwyczaj z odmową – to poważnie cierpi na tym jej poczucie własnej wartości, co jest kolejnym argumentem przejawiającym za zdradą (patrz punkt 2). Ponadto nuda w łóżku, ta sama pozycja, to samo łóżko, ten sam czas (sobota wieczór – według statystyk) – monotonia sprzyja szukaniu dodatkowych uniesień poza związkiem i eksperymentowaniu z nowym (bądź nowymi) partnerami.

2. Podniesienie samooceny

Kobieta z niską samooceną może szukać poprzez romanse dodatkowego wzmocnienia własnej wartości. Oto znów jest pożądana, słyszy komplementy, ma wrażenie, że kochanek ją rozumie, interesuje się nią, jej zdanie jest dla niego ważne. Zdrada z tego powodu jest szczególnie częsta jeżeli kobieta w związku czuje się ignorowana, poniżana, lekceważona czy wykorzystywana. Jeżeli ma poczucie, że to ona daje z siebie więcej, nie otrzymując nic w zamian, jeżeli pojawia się zmęczenie i wypalenie – to jest to znakomity grunt dla pojawiającego się na horyzoncie przystojnego i zainteresowanego nią mężczyzny.

3. Zemsta

To jeden z bardzo częstych przypadków – zdrada za zdradę. Często zupełnie bez romantycznych uniesień, po prostu wet za wet, by zranić parnera, który zranił ją. Kochanek jest tutaj jedynie narzędziem zadania bólu stałemu partnerowi (i niestety – najczęściej również sobie).

4. Brak intymności

Brak intymności w związku to poważny problem. Para może żyć w zgodzie, nie kłócić się, a jednocześnie – żyć obok siebie a nie ze sobą. Jeżeli rola mężczyzny ogranicza się do zarabiania i wydawania pięniędzy, bez czułości, codziennego (nieseksualnego) kontaktu, między partnerami powstaje pewnego rodzaju pustka. Sytuację może też utrudniać skłonność do zamykania się w sobie partnera czy nieumiejętność rozmawiania o emocjach. Poza sporadycznymi wyjątkami, panie lubią rozmawiać o emocjach, uczuciach, tym co przeżyły, o tym czego pragną – i lubią, gdy w takich rozmowach uczestniczy partner.

5. Pragnienie rozstania

Zdrada to najprostszy sposób, żeby się rozstać z dotychczasowym partnerem – zazwyczaj odbywa się szybko, boleśnie, a cała sytuacja jest jasna dla obudwu stron. Mężczyzna kończy związek i kobieta oddycha z ulgą – nie musi się tłumaczyć, ociągać, odpierać argumentów, że powinni być razem, itd. Zdrada to sposób wielu kobiet na szybkie rozstanie, bez zbędnego rozwlekania w czasie.

Podsumujmy: zemsta za zdradę partnera, sposób na rozstanie, chęć podniesienia własnej wartości, zaspokojenie libido, wypełnienie emocjonalnej pustki – to najczęstsze powody zdrady kobiet. Ale nie jedyne. Każdą kobietą mogą kierować inne pobudki, bywa także, że kilka powodów nakłada się na siebie.

A jakie jest wasze zdanie? Dlaczego kobiety zdradzają? Zapraszamy do dyskusji na forum!

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl