7 minut energicznych ćwiczeń dla zdrowia dzieci

Dzieci potrzebują ruchu – a konkretnie siedmiu minut bardzo energicznych ćwiczeń fizycznych dziennie, aby zachować zdrowie, uniknąć nadwagi, otyłości i konsekwencji zdrowotnych tych schorzeń. Ku zaskoczeniu naukowców, większość dzieci nie jest aktywna nawet tyle 
fit.pl
2012-12-27 00:00
Udostępnij
7 minut energicznych ćwiczeń dla zdrowia dzieci
Badacze z University of Alberta w Kanadzie przeanalizowali ponad 600 dzieci w wieku od 9 do 17 lat. Młodzież była monitorowana pod względem aktywności fizycznej przez siedem dni. Sprawdzano także wagę, ciśnienie krwi, obwód w talii. Okazało się, że 70% dzieci większość czasu spędzały biernie, jedynie 23% poświęcało czas lekkiej aktywności, a około 7% dzieci umiarkowanej aktywności i energicznej.

Co zupełnie zrozumiałe – im więcej energicznej aktywności uprawiało dziecko, tym mniejsze zachodziło ryzyko otyłości czy nadwagi.

Naukowcy nie znaleźli za to powiązaniań pomiędzy aktywnością lekką i umiarkowaną, a spodziewanymi korzyściami dla zdrowia, za to zauważyli, że te dzieci, które spędzały więcej niż siedem minut na energicznych ćwiczeniach fizycznych dziennie, znacząco poprawiały swój stan zdrowia. Okazuje się zatem, że w przypadku dzieci i młodzieży energiczny spacer to za mało! Bieg po parku – to już lepiej... „Dzieci muszą mieć zapewnioną wysoce zintensyfikowaną aktywność fizyczną, oprócz umiarkowanych czy łagodnych ćwiczeń. Istnieje silny związek pomiędzy otyłością, sprawnością a aktywnością – sprawność i aktywność redukuje otyłość i przekłada się na korzyści zdrowotne.”, twierdził Professor Richard Lewanczuk, główny autor badania.

Poprzednie badania wykazały, że dzieci są bardziej aktywne w szkole, niż w domu – zapewne dzięki przerwom między lekcjami, podczas których mogą odrobinę dać upust energii. Niestety po przyjściu do domu najczęściej sami włączamy telewizor i tym tropem również podążają nasze dzieci. A może czas wyjść na dwór i pobawić się.... w berka?

Wyniki opublikowano w magazynie Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine.

źródło: Dailymail.co.uk

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl