Nadeszła długo wyczekiwana wiosna – to idealna okazja do tego, aby na nowo o siebie zadbać, wrócić do ulubionych aktywności fizycznych lub spróbować zupełnie nowych. Zwiększając aktywność po zimowym roztrenowaniu należy pamiętać o odpowiednim zdrowotnym sprawdzeniu swojego organizmu. Jak w dobrym zdrowiu zacząć przygodę ze sportem po zimowym sezonie?
2017-03-27 00:00
Udostępnij
Aktywna wiosna

Zdrowie na wiosnę!

Pamiętaj, że po długiej przerwie, albo przy dużej zmianie aktywności fizycznej zawsze warto sprawdzić stan swojego zdrowia i skonsultować się ze specjalistą. Chodzi bowiem o to, aby móc w pełni bezpiecznie korzystać z uroków wiosennej aktywności. Dla własnego bezpieczeństwa każdy, kto planuje zwiększony wysiłek fizyczny, powinien wykonać wszechstronne, a jednocześnie niezbędne badania takie jak: morfologia krwi, spoczynkowe  i wysiłkowe EKG serca czy analizę składu ciała, a wyniki poddać ocenie specjalisty. Tylko  w warunkach kontrolowanego przez lekarza za pomocą zapisu EKG i pomiaru ciśnienia tętniczego krwi zwiększonego obciążenia organizmu, można rzetelnie ocenić stan i pracę serca. Wymienione badania, które w razie potrzeby mogą zostać rozszerzone o dodatkowe testy, pozwolą precyzyjnie określić zdolność do wysiłku i stan zdrowia układu krążenia, a co najistotniejsze, obniżyć ryzyko wystąpienia nagłych stanów kardiologicznych, takich jak zawał serca czy ciężkie zaburzenia rytmu np. migotanie komór.

 

Koniec z zimowym lenistwem

 

Jeśli wiemy już na co stać nasz organizm, warto zacząć od sportów, które pozwolą oswoić organizm ze zwiększoną dawką ruchu. Na początek idealne będą: szybki marsz, jogging, czyli bieg w wolnym tempie lub trucht oraz pływanie. Głównym celem tego rodzaju aktywności jest poprawa sprawności i wydolności fizycznej, czyli tego, co w sposób nieunikniony pogorszyło

się w trakcie zimy. Regularne, nawet już 100 minutowe treningi, zarówno pływackie, marszowe z kijami, bądź bez nich oraz oczywiście jogging lub trucht, pomogą wrócić do zimie do formy, korzystnie wpłyną na mięśnie, ułatwią wyszczuplenie sylwetki, a na pewno przyczynią się do wzmocnienia układu odpornościowego, poprawy samopoczucia i sprawności intelektualnej.

 

Rowerowe szaleństwo!

 

Jeśli badania wykażą że jesteśmy zdrowi i wróciliśmy do formy możemy rozpocząć też śmiało sezon rowerowy. Średnio 500 spalonych kilokalorii w niecałą godzinę, lepsza kondycja, mniej kilogramów i smukłe nogi to tylko kilka zalet jazdy na rowerze. Jak tylko pojawi się słońce,  a termometr wskaże temperaturę powyżej 10 stopni – nie zastanawiaj się, ruszaj na wycieczkę! Regularne przejażdżki, nawet 3 razy w tygodniu pozwolą nie tylko poprawić kondycję i wydolność organizmu, ale również zwiększą pojemność płuc, poprawią pracę serca, obniżą stężenie cholesterolu, a przede wszystkim spalą zimowe zapasy nagromadzone w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli nie masz swojego roweru, skorzystaj z wypożyczalni miejskich i zamiast do pracy autobusem czy samochodem, wybierz podróż właśnie rowerem – trening zaliczony!