Jak pokazują badania zrealizowane przez firmę badawczą TNS OBOP ,  84% Polaków było w dzieciństwie przytulanych przez rodziców lub inne bliskie osoby. Z kolei przytulania nie zaznało 12% ankietowanych. Jak do tematu przytulania odnoszą się współcześni rodzice, którzy teraz sami wychowują małe dzieci  
fit.pl
2012-08-27 00:00
Udostępnij
Co warto wiedzieć o przytulaniu?
Przytulanie to nie wstyd – wyniki badań
  • Kiedy rodzice przytulają swoje dzieci? Na to pytanie 74% ankietowanych odpowiedziało, że przytula swoje dziecko, wtedy gdy płacze, gdy jest przestraszone (72%) lub chore (71%). Jednocześnie zbliżony odsetek osób okazuje ten gest bez specjalnych powodów (71%), co wskazuje na wewnętrzną potrzebę okazywania czułości.
  • Do jakiego wieku można przytulać dziecko? 95% badanych nie uznaje granicy wieku, do której wypada przytulać dzieci. Jednak to mężczyźni częściej niż kobiety twierdzą, że taka granica przytulania istnieje. Dla 58% ankietowanych jest to wiek 12 lat.
  • Co lub kto wpływa na przytulanie? 69% rodziców małych dzieci (do 5 roku życia) zaznacza, że w codziennym wychowaniu przede wszystkim kieruje się własną intuicją. Dla 45% osób znaczący wpływ mają doświadczenia
    z własnego dzieciństwa oraz wpływ rodziny (40% ankietowanych).

Dlaczego warto przytulać?

Przytulanie niesie za sobą wiele korzyści. Gest ten tak niewiele kosztuje, a daje maluszkowi mnóstwo przyjemności i radości. Często działa zbawiennie na jego dolegliwości, płacz, uspokaja i wprawia w dobry nastrój. Noworodek od pierwszych chwil życia potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicem lub opiekunem, co wpływa na jego prawidłowy rozwój psychofizyczny i emocjonalny.

Przytulaniu towarzyszy również wydzielanie hormonów, m.in. kortyzolu, odpowiedzialnego za odczuwanie stresu. W momencie przytulenia jego poziom się obniża, dzięki czemu dziecko staje się wyciszone, mniej napięte i łatwiej jest mu zasnąć. Natomiast wytwarzana podczas przytulania oksytocyna, która także jest wydzielana podczas porodu i karmienia piersią, odpowiedzialna jest za odczuwanie bliskości, zaufania i budowania więzi rodzinnych.

Magia przytulania

Rodzic, który bierze swoje dziecko w ramiona, okazując mu czułość, jednocześnie daje maluszkowi poczucie miłości, bezpieczeństwa  i bliskości. Jest to niezwykle ważne z uwagi na kształtowanie przyszłej dojrzałości fizycznej  i emocjonalnej. Brak bliskości i dotyku może mieć poważne konsekwencje związane z zaburzeniami rozwoju psychicznego dziecka. Maluchy, które nie są przytulane, mają również problemy zdrowotne, częściej chorują, są mniej uodpornione lub nie przybierają na wadze.

www.wellness.fit.pl