Badania pokazują, że wzrost obwodu głowy w pierwszym roku życia dziecka jest powiązany z jego inteligencją w późniejszych latach. Nie jest ważne jak duża jest głowa dziecka w momencie narodzin, a to jak rośnie później
fit.pl
2011-02-17 00:00
Udostępnij
Jak wychować mądre dziecko?
Jak rośnie dziecko po narodzinach? Syntezy DNA przebiegają szybko po zapłodnieniu i podczas pierwszego roku życia. Czynnik wzrostu nerwów jest hormonem, który odgrywa tutaj główną rolę w rozwoju. Ogromne znaczenie dla tych elementów ma dotyk. Jak wykazały badania - kiedy matka przestaje dotykać niemowlę, synteza DNA zatrzymuje się, a hormon wzrostu przestaje być wydzielany. Naukowcy twierdzą, że wiedza ta, niejako jest w nas zakorzeniona – już nasi przodkowie przebywali z niemowlętami cały czas (nosząc je i śpiąc z nimi w nocy), co pozwoliło maksymalizować nasz wzrost.

Co jeszcze pomaga dzieciom rosnąć? Mleko matki i karmienie piersią. Choć producenci prześcigają się w stworzeniu jak najlepszej mieszanki dla niemowląt, to mleko matki jest nie do podrobienia – gdyż dostosowuje się do bieżących potrzeb dziecka (w ilości i składzie). Niektórzy twierdzą także, iż podawanie mieszanki jest dość ryzykowne, ponieważ wiąże się ze słabym rozwojem neuroprzekaźników w mózgu i układu odpornościowego. Ponadto karmienie mieszanką jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wszelkiego rodzaju chorób, łącznie z cukrzycą. Karmienie piersią zaś mobilizuje mózg do rozwoju, sprzyja powstawaniu więzi społecznych i inteligencji.

Na drugim biegunie znajduje się stres, który hamuje wzrost dziecka, dlatego zaleca się rodzicom uważną obserwację niemowlęcia, odpowiadanie na jego potrzeby, minimalizowanie sytuacji lękowych.
Trzy złote rady dla rodziców, którzy chcą wychować mądre dziecko to (według naukowców): niemal nigdy nie odkładać dziecka (trzymać przy sobie), utrzymywać spokój dziecka i karmić piersią najdłużej jak się da, a przynajmniej do roku.

Rady jak najbardziej warte uwagi i zapamiętania, ciekawa jestem jednak, ilu z tych naukowców było kobietami, które urodziły dziecko... Prawda jest taka, że nawet najlepsza matka, kochająca swoje maleństwo nad życie, potrzebuje chwili dla siebie, poczucia, że jej ciało, nadal jest JEJ, dlatego drogie mamy – potraktujmy te doniesienia jako wskazówkę, a nie obligatoryjne zalecenie...

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl