Zmiana czasu, zwłaszcza wprowadzenie czasu letniego, ma korzenie historyczne, związane między innymi z obserwacjami Benjamina Franklina. Celem tej zmiany było lepsze wykorzystanie naturalnego światła dziennego i oszczędzanie energii. Jednakże, eksperci zauważają, że ta zmiana może zakłócić nasz rytm dobowy, co może prowadzić do problemów ze snem i ogólnego samopoczucia.
Aleksandra Załęska
2024-03-29 12:12
Udostępnij
Jak oswoić zmianę czasu?

Aby lepiej funkcjonować i radzić sobie ze zmianą czasu, istnieją różne strategie, które możemy przyjąć:

  1. Utrzymywanie stałego harmonogramu snu: Jest to kluczowe zarówno przed, jak i po zmianie czasu. Regularne godziny kładzenia się spać i wstawania pomagają zachować stabilność rytmu snu.

  2. Stworzenie odpowiedniego środowiska do snu: Sypialnia powinna być cicha, zaciemniona i dobrze wentylowana. Dobrym pomysłem jest również inwestycja w wygodne materace i poduszki.

  3. Ograniczenie ekspozycji na światło niebieskie: W szczególności przed snem warto unikać ekranów smartfonów i komputerów, które emitują światło niebieskie, zakłócające proces zasypiania.

  4. Wypróbowanie technik relaksacyjnych: Ćwiczenia oddechowe lub relaksacja mięśni mogą pomóc w uspokojeniu ciała i umysłu przed snem, ułatwiając zasypianie.

  5. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu: Aktywność fizyczna i przebywanie na zewnątrz mogą pomóc w regulacji rytmu biologicznego i poprawie jakości snu, zwłaszcza podczas adaptacji do czasu letniego.

Wprowadzenie tych nawyków może pomóc w lepszym radzeniu sobie ze zmianą czasu i utrzymaniu zdrowego snu oraz ogólnego samopoczucia.