Z nadejściem nowego roku 2024, coraz więcej Polaków wyraża zainteresowanie aktywnym trybem życia. Badanie MultiSport Index 2023 rzuca światło na ten trend, wskazując, że już 56% aktywnych Polaków chciałoby zwiększyć częstotliwość podejmowania aktywności. Wśród najpopularniejszych form ruchu wymieniają się treningi na siłowni, zajęcia fitness, jazda na rowerze oraz spacery. Agata Brama, trenerka sportowa i ekspertka ds. wellbeingu, udziela cennych wskazówek, jak wyrobić i utrzymać zdrowe nawyki przez cały rok.
Aleksandra Załęska
2024-01-08 10:43
Udostępnij
Jak utrzymać motywację przez cały rok?

Nowy Rok to okres, w którym wiele osób stawia ambitne cele związane z poprawą zdrowia i wprowadzeniem korzystnych nawyków. Utworzenie zdrowej rutyny to zadanie wymagające zarówno determinacji, jak i czasu. Według badań z University Collage w Londynie, średnio potrzeba 66 dni na wykształcenie nawyku, przy czym wynik ten jest uśredniony i zależy od rodzaju nawyku, cech osobowościowych i warunków wpływających na utrwalenie danej czynności.

Jak zatem skutecznie wprowadzić i utrzymać aktywny tryb życia w 2024 roku? Oto 5 skutecznych rad:

  1. Określ swój cel i motywację: Zastanów się, dlaczego chcesz być aktywny i co dokładnie chcesz osiągnąć. Ustal realistyczny i konkretny cel, dostosowany do swoich możliwości, mierzalny i sprawdzalny.

  2. Znajdź swoją ulubioną formę aktywności: Wybierz takie ćwiczenia, które sprawiają ci przyjemność. Może to być bieganie, jazda na rowerze, taniec, yoga czy siłownia – ważne, aby czerpać z tego satysfakcję.

  3. Zaplanuj swój czas i miejsce na aktywność: Rezerwuj stały czas na ćwiczenia, wpisując je do kalendarza i ustawiając przypomnienia. Organizuj sprzęt i ubranie z wyprzedzeniem.

  4. Znajdź sobie wsparcie i towarzystwo: Ćwicz w grupie, razem z partnerem, przyjacielem lub trenerem. Wspólne ćwiczenia budują silne więzi społeczne i motywują do regularności.

  5. Nagradzaj się i doceniaj swoje postępy: Nie bądź zbyt surowy dla siebie. Nagradzaj się za osiągnięcia, doceniaj każdy krok w kierunku celu i celebruj swoje sukcesy, nawet te najmniejsze.

Agata Brama podkreśla, że cele związane z aktywnością fizyczną odgrywają kluczową rolę w budowaniu zdrowych nawyków. Realistyczne cele pozwalają stopniowo osiągać sukcesy, co generuje pozytywne doświadczenia i wzmacnia pewność siebie. Warto również odkrywać różne formy ruchu, dostosowując je do swojego charakteru, nastroju i potrzeb, aby aktywność fizyczna przynosiła nie tylko korzyści zdrowotne, ale także radość i satysfakcję.