Jak wiesz, bez odpowiedniej dawki snu nie możemy prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Często to właśnie kobiety mają problem ze snem – trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy i nad ranem, bez ponownego zaśnięcia. Nie tylko codzienne obowiązki i stres mają wpływ na jakość snu kobiet – także cykl miesiączkowy. Jaką pomoc oferuje nam medycyna naturalna?
fit.pl
2011-09-30 00:00
Udostępnij
Kąpiel na dobry sen
Aromaterapia, relaksacja, ziołolecznictwo. Do wyboru jest także sporo ćwiczeń oddechowych, które wyciszają organizm i przygotowują ciało i umysł na nocny wypoczynek. Jednym z najstarszych i najczęściej praktykowanych sposobów na dobry sen jest wieczorna kąpiel. Oprócz odpowiedniej atmosfery w łazience sprzyjającej relaksowi, warto zadbać o dodatki, które pomogą nam skutecznie zasnąć. Oto trzy przepisy na relaksujące i uspokajające kąpiele przed snem.

Kąpiel rumiankowa
Zalej 100g suszonego kwiatostanu rumianku gotującym się litrem wody i pozostaw pod przykryciem na 10 minut. Przecedź przez sito i dodaj do kąpieli z wodą o temperaturze do 35 stopni C. Kąpiel powinna trwać 10-20 min.
Działanie: Rumianek hamuje zapalenia, uśmierza ból.

Kąpiel lawendowa
Zalej 50-60g suszonego kwiatostanu lawendy litrem wody i całość doprowadź do wrzenia. Zaparzaj 10 minut pod przykryciem. Przecedź i dodaj do kąpieli.
Działanie: Lawenda uspokaja nerwy.

Kąpiel z melisą
50-100g liści melisy (najlepiej świeżych) zalej wodą i zagotuj. Przecedź po 10 minutach i wlej do kąpiel.
Działanie: Melisa koi i uspokaja.


Pamiętaj także o trzech ważnych zasadach wieczornej kąpieli: woda powinna mieć od 35 do 38 stopni C; kąpiel powinna trwać do 20 minut, a po kąpieli powinnaś udać się od razu spać.

Dobranoc!

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl