Do ich przygotowania wykorzystuje się przede wszystkim różnego typu solanki, zawierające jodki, bromki, siarczki oraz wody siarczkowe - radoczynne - cieplicowe lub słabozmineralizowane wody cieplicze -krzemowe, rzadziej wody wodorowęglanowo - wapniowo- magnezowe nasycone dwutlenkiem węgla (szczawy)
fit.pl
2011-05-10 00:00
Udostępnij
Kąpiele mineralne
Kąpiel mineralna odbywa się indywidualnie w wannach lub basenach napełnionych wodą leczniczą, równocześnie z ćwiczeniami fizycznymi. W kąpieli mineralnej oddziaływują zarówno składniki wody leczniczej jak też czynniki fizyczne ( temperatura, ciśnienie hydrostatyczne ). Jest to równocześnie działanie miejscowe na skórę i tkanki przyległe oraz ogólne poprzez układ autonomiczny, co powoduje wydzielanie hormonów tkankowych jak adrenalina, histamina, acetylochlina, bradynina.

Działanie miejscowe polega na drażnieniu przez składniki mineralne zakończeń nerwowych, rozszerzaniu naczyń krwionośnych i silnym ogrzaniu organizmu. równocześnie odbywa się transmineralizacja z wody i odwrotnie niektórych składników zarówno zawartych w wodzie jak też usuwanych z potem. Obecność siarczków i siarkowodoru w wodzie ich przenikanie powoduje działanie keratoliczne, keratoplastyczne i dezynfekujące. Siarka zresorbowana zostaje też zużyta do syntezy kwasu chondroitynosiarkowego. Kąpiel w wodach zawierających dwutlenek węgla może mieć niższą temperaturę, bez zmniejszenia efektu leczniczego, ponieważ dwutlenek węgla zmniejsza pobudliwość receptorów ciała. Taka kąpiel jest zabiegiem mniej obciążającym. Kąpiele mineralne są stosowane we wszystkich uzdrowiskach, w których leczy się choroby narządu ruchu i reumatyczne. Kąpiele mineralne zalecane są również w rehabilitacji po zabiegach operacyjnych, po urazach, przy zwężeniu naczyń w kończynach oraz w schorzeniach dermatologicznych. W ośmiu uzdrowiskach dostępna jest kąpiel w basenach leczniczych.

  www.fit.pl