Masaż sportowy - kiedy jest potrzebny?

Masaż sportowy stosuje się w celu przygotowania zawodnika do wysiłku fizycznego oraz przyspieszenia regeneracji jego organizmu. W zależności od dyscypliny, którą uprawia sportowiec, specjalista stosuje różne techniki masowania. Sprawdź w naszym artykule, jakie są rodzaje masażu sportowego i gdzie można się ich nauczyć.
2021-07-15 00:00
Udostępnij
Masaż sportowy - kiedy jest potrzebny?

Rodzaje masażu sportowego

Istnieje wiele różnych technik masowania sportowców, które dostosowuje się do ich indywidualnych potrzeb oraz dyscypliny, którą uprawiają. Wykwalifikowany masażysta po szkole masażu w Białymstoku dąży do tego, aby jak najlepiej przygotować zawodnika do wysiłku fizycznego. Rodzaje masażu sportowego to m.in. masaż treningowy, przedstartowy, startowy, powysiłkowy i kondycyjny.

Masaż treningowy

    Celem masażu treningowego jest zwiększenie możliwości wysiłkowych zawodnika, a także utrzymanie go w odpowiedniej kondycji fizycznej i psychicznej. Masaż wykonany w odpowiedni sposób przynosi podobne efekty, co trening i może go zastąpić. Stosowane techniki to m.in. rozcieranie i mocne ugniatanie przy pomocy przedramienia oraz łokcia masażysty. Masowane są w szczególności te partie mięśniowe, które pracują najintensywniej podczas wysiłku fizycznego. Masaż treningowy dobiera się indywidualnie do sportowca oraz uprawianej przez niego dyscypliny.

Masaż przedstartowy

    Ten rodzaj masażu sportowego wykonuje się przynajmniej na dwa dni przed zawodami. Ma on na celu rozluźnienie i wzmocnienie mięśni, a także wsparcie sportowca w osiągnięciu jak najlepszych wyników. Poza tym ma zrelaksować i uspokoić zawodnika, który narażony jest na duży stres oraz tzw. gorączkę startową powodującą problemy ze snem, regeneracją oraz apetytem. 

Masaż startowy

Masaż startowy skutecznie rozgrzewa mięśnie i aparat więzadłowo-stawowy, a tym samym przygotowuje je do wzmożonego wysiłku. Jest on doskonałym uzupełnieniem rozgrzewki, dlatego wykonuje się go bezpośrednio przed zawodami. W zależności od dziedziny sportu masaż startowy może być szybki i energiczny lub powolny i długi. Jego pierwszy rodzaj stosuje się w przypadku wysiłku krótkotrwałego (np. podnoszenia ciężarów, skoku w dal, sprintu), a drugi poprzedza wysiłek długotrwały. Techniki, jakie stosuje się podczas masażu startowego to przede wszystkim ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie i głaskanie. 

Masaż powysiłkowy

    Celem masażu powysiłkowego jest przywrócenie zawodnika do jak najlepszego stanu fizycznego i psychicznego po intensywnych zawodach lub między kolejnymi startami. Masaż ten przyspiesza regenerację tkanek miękkich i mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, a także zmniejsza nadmierne napięcie mięśniowe. Działa on nawet trzykrotnie silniej niż bierny wypoczynek po wysiłku fizycznym.

Masaż kondycyjny

    Masaż kondycyjny wykonuje się w celu przygotowania zawodnika do kolejnego sezonu oraz przyzwyczajenia go do intensywnego wysiłku fizycznego lub po zawodach, kiedy nie jest on już obciążony wyczerpującymi treningami. Ma on pomóc sportowcowi zachować sprawność w okresie wolnym od zawodów. Wykonywanie masażu kondycyjnego poprawia elastyczność mięśni i sprzyja utrzymaniu formy do następnego sezonu.

Jak nauczyć się masażu sportowego?

    Masażu sportowy powinien być wykonywany przez fizjoterapeutę lub masażystę po szkole masażu w Białymstoku. Placówka ta zapewnia najwyższą jakość kształcenia przy braku opłat za najbardziej popularne kierunki. W czasie wykładów przyszli masażyści uczą się anatomii z fizjologią, teorii masażu, a także podstaw fizjoterapii. Podczas zajęć praktycznych w pracowni masażu i fizjoterapii, poznają różne techniki masowania oraz korzystają z nowoczesnego sprzętu i urządzeń. Absolwenci szkoły mogą rozpocząć pracę w SPA, gabinetach masażu, ośrodkach wypoczynkowych lub założyć własną działalność gospodarczą. 

 

Zobacz także: