Uprawiamy je na osiedlowych boiskach, w parkach, szkolnych salach gimnastycznych – wszędzie tam, gdzie do dyspozycji jest trochę przestrzeni. Aktywność sportowa młodszych i starszych to dziś znacznie więcej niż kopanie piłki czy wizyta na siłowni. Jakie dyscypliny są obecnie na topie?
fit.pl
2014-11-05 00:00
Udostępnij
Nowe trendy sportowe
Piłka wciąż w grze

Siatkówka, piłka ręczna, tenis ziemny lub stołowy, golf, bule, baseball – praktycznie na każdym kroku spotkać można gry wykorzystujące piłki w różnych postaciach. Hitem ostatnich lat, coraz częściej wybieranym nie tylko w środowiskach biznesowych, jest z pewnością squash. O popularności tej dyscypliny świadczy dynamiczny rozwój infrastruktury przeznaczonej właśnie do jej uprawniania. Możemy w Polsce pochwalić się jednym z największych centrów squasha w naszej części Europy. Schemat samej gry jest prosty – 2 uczestników rozgrywki odbija na zmianę gumową piłeczkę. Pojedynczy set trwa do momentu zdobycia 11 punktów przez jednego z nich (przy dwupunktowej przewadze). Wbrew pozorom to wystarczająco dużo, by nieźle się spocić i spalić mnóstwo kalorii.

Sport na okrągło

Większość z nas uwielbia nie tylko jazdę za kółkiem, ale i sporty „na kółkach”, także tych przyczepionych do podeszwy. W latach 80. na placach, chodnikach i ulicach królowały wrotki, które w następnej dekadzie zostały nieco wyparte przez kolejny hit, jakim okazały się łyżworolki. Choć od pierwszych zachwytów jednymi i drugimi minęło już sporo czasu, przestrzeń miejska znów zapełnia się miłośnikami osiągania zawrotnych prędkości na własnych nogach. I trudno powiedzieć, czy to renesans dawnej mody czy kontynuacja. Z pewnością jednak to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu i kształtowanie mięśni nóg. Rolki i wrotki różnią się od siebie nie tylko wyglądem. Nieco inna jest tu technika jazdy.

Przykładowo, w pierwszym przypadku hamujemy piętą, a w drugim palcami. Co ciekawe, ta popularna forma aktywności wchodzi u nas także na profesjonalne tory – W 2016 roku we Wrocławiu powstanie tor przeznaczony do wyścigów na rolkach i wrotkach, który będzie areną zmagań zawodników podczas Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017 – mówi Piotr Przygoński, prezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego TWG 2017 – Tor bardzo przyda się też m.in. przy szykowaniu reprezentantów łyżwiarstwa szybkiego do sezonu, a z punktu widzenia mieszkańców istotne jest, że po igrzyskach właśnie takie obiekty pozostaną już stałym elementem miejskiego krajobrazu.

sport-1Orientuj się!

Rano biegamy na autobus, w weekendy po sklepach, a dla kondycji często wybieramy jogging lub bieżnię. Coraz więcej zwolenników mają też bardziej rozbudowane formy biegania – takie, w ramach których dotarcie do mety trzeba poprzedzić… znalezieniem jej (za pomocą mapy i kompasu). Modna obecnie dyscyplina zwana biegiem na orientację, polega na przemieszczaniu się z mapą i (w przypadku biegów leśnych) kompasem między punktami kontrolnymi. Każdy uczestnik wyposażony jest w chip, dzięki któremu potwierdza swoją obecność w wyznaczonych punktach. Reszta zabawy to adrenalina w dużej dawce i zero rutyny – sposobów na pokonanie trasy jest tyle, co samych uczestników. Biegi na orientację organizowane są w wielu miastach przy różnych wariantach tras – od 2 aż do 20 kilometrów. Zakazane jest oczywiście korzystanie z nawigacji – to nie tylko sportowe wyzwanie, ale i potwierdzenie umiejętności orientacji w terenie.

W wodzie, w powietrzu, na lądzie

Pływamy, nurkujemy, żeglujemy, wiosłujemy, uprawiamy windsurfing czy kitesurfing… Każdy kolejny sezon wakacyjny to ogromne bogactwo sportów wodnych. Na szczęście niektóre dyscypliny możemy poza sezonem przenieść pod dach (pływanie, ergometry). Również w powietrzu czujemy się coraz swobodniej, o czym świadczą choćby prezenty dla bliskich w postaci karnetów na skok ze spadochronem czy lot szybowcem. Wiele osób wybiera natomiast wariant pośredni między ziemią a powietrzem, czyli ścianki wspinaczkowe.

Warto też zwrócić uwagę, że z powodzeniem do kraju importuje się sporty takie, jak football amerykański, które przecież od wielu dekad biją rekordy popularności za oceanem. – Sportowy kalendarz w naszym kraju z roku na rok zapełnia się nowymi, ciekawymi imprezami, wśród których znajdują się też turnieje o randze mistrzostw świata (np. w siatkówce, łucznictwie, muaythai, gimnastyce artystycznej). To nie tylko ciekawe eventy dla miast gospodarzy, ale przede wszystkim znakomita okazja do promowania poszczególnych dyscyplin i samej aktywności fizycznej wśród mieszkańców – dodaje prezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017, Piotr Przygoński.

www.wellness.fit.pl