Plaga zachorowań na raka skóry za oceanem

Nieczerniakowy rak skóry jest najbardziej powszechnym typem nowotworów w USA. Według najnowszych szacunków 2,1 miliona Amerykanów cierpiało z powodu 3,5 miliona przypadów raka w 2006 roku
fit.pl
2010-08-02 00:00
Udostępnij
Plaga zachorowań na raka skóry za oceanem
 

opalanie 1Przypadki raka skóry (nieczerniakowego) zwykle nie są zgłaszane do rejestru zachorowań na nowotwory, dlatego eksperci muszą polegać jedynie na danych szacunkowych. Do marca 2010 roku prowadzone od 1994 statystyki zanotowały od 900 tysięcy do 1,2 miliona przypadków zachorowań na raka każdego roku.

Amerykańscy naukowcy skorzystali z dwóch baz danych „Medicare” oraz   krajowe rejestry danych, aby zestawić liczbę procedur wykonywanych u chorych na raka skóry pacjentów objętych rządowym planem zdrowia. Wnioski przedstawione w „Archives od Dermatology” traktują o niemal podwojeniu liczby zachorowań na raka skóry w porównaniu do roku 1994.

Nie tylko coraz więcej ludzi cierpi z powodu raka skóry, ale także wzrasta liczba procedur wykonywanych przy jednym pacjencie. Mówi się już nawet o epidemi nieczerniakowego raka skóry w Stanach Zjednoczonych. Taki typ raka skóry nie jest śmiertelny w przypadku wczesnego wykrycia, jednakże koszty  poniesione z jego powodu są znaczące. Amerykańska Akademia Dermatologii twierdzi, że leczenie nieczerniakowego raka skóry kosztowało 1,5 biliona dolarów w samym 2004 roku.

Naukowcy nie mówią, dlaczego ich zdaniem stawki za leczenie pacjentów rosną w tak szybkim tempie, a jedynie zauważają, że programy edukacyjne podkreślające ochronę przed słońcem nie spełniają swojego zadania w przypadku zahamowania wzrostu zachorowań na raka skóry. Karen Kaplan z bcbs.com zastanawia się, czy tak znaczący wzrost zachorowań nie wynika w dużej mierze z szybko powstających solarium.

W Polsce dane nie są tak przerażające jak za oceanem, niemniej – biorąc pod uwagę rozpowszechnioną modę na sztuczną opaleniznę, wydaje się, że należy zwrócić uwagę na ten problem. Jak podaje portal emedycyna.info, nowotwory skóry stanowią w Polsce ok. 10% wszystkich nowotworów złośliwych, co oznacza, że rocznie rozpoznaje się 10 000 nowych przypadków.

 

Przypominamy, że o szkodliwości i uzależnieniu od solarium, pisaliśmy ostatnio  w artykule „Uzależnione od sztucznego słońca”.

Beata Mąkolska
www.fit.pl