Siłowna plenerowa staje się powoli niezbędnym elementem każdego większego parku. Każdy z nas może w niej poćwiczyć za darmo. Maszyny wykorzystują ciężar twojego ciała. Sprawdź jak wykonać podstawowe ćwiczenia.
2016-11-15 00:00
Udostępnij
Siłownia czy fitness?

Każdy może wyglądać dobrze

Skoro podjęliście już decyzję o zrzuceniu zbędnych kilogramów i poprawie ogólnego samopoczucia, możecie zacząć planować swój trening. Większość osób startuje od uważnej lektury dostępnych w internecie artykułów, przeglądania blogów tematycznych i radzenia się bardziej doświadczonych kolegów. Jednak żadna z tych rzeczy nie zastąpi nam konsultacji z wykwalifikowanym trenerem personalnym. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie każdy chce rozbijać w tym celu skarbonkę, ale spójrzmy na ten wydatek jak na inwestycję. Inwestycję w nasze ciało. Nie zapominajmy także o czasie, który zaoszczędzimy nie popełniając szkolnych błędów podczas naszych pierwszych wizyt na siłowni. Trener pomoże nam postawić pierwsze kroki i w efekcie – szybciej zrealizujemy wyznaczone przed sobą cele.

Zerwij ze stereotypami

Wyrzuć z głowy popularny ostatnimi czasy skrót myślowy – siłownia dla panów, fitness dla pań.  Pomimo tego, że trudno odmówić tym skojarzeniom trafności, to bynajmniej nie definiują one grupy docelowej. Pewnie nie raz spotkaliście się z opiniami, że siłownia kojarzy się z ciężkimi ćwiczeniami, dźwiękiem upadających sztang i grymasów na twarzy, a zajęcia fitness wydają się być po prostu przyjemniejsze. Z jednej strony, to prawda, że obie formy różnią się estetyką, kolorystyką strojów u ćwiczących i ilościową przewagą jednej płci nad drugą, z drugiej – tutaj nie chodzi o wrażenia artystyczne, a o pozytywne pobudzenie naszego ciała. Także wybierając dany zestaw ćwiczeń skupmy się na ich efektach.

Fitness – nowa forma aktywności fizycznej

Fitness to nie tylko dbanie o sprawność fizyczną, ale bardziej filozofia życia. Jak bardzo górnolotnie to nie brzmi, to osoby kultywujące tę formę starają się dbać o wszystkie aspekty życia: odpowiednią dietę, wstrzemięźliwość od wszelkiego rodzaju używek, odpowiednie proporcje pomiędzy pracą i wypoczynkiem oraz cały szereg innego rodzaju zachowań wpływających na nasze dobre samopoczucie. Całościowe podejście do człowieka, pozwala na zaktywizowanie go poprzez różne formy, które są dostosowane do jego możliwości.

 

Do najbardziej popularnych form zaliczamy m.in.:

  • ABT – praca nad mięśniami brzucha, pośladków i ud
  • Stretching – kontrolowane rozciąganie mięśni
  • Boxaerobik – popularne aeroby z elementami boxu
  • Zumba - energiczny trening, połączonym z ciekawą choreografią

Dzięki regularnym powtórzeniom możemy w prosty sposób podnieść kondycję swojego organizmu, spalić zalegającą tkankę tłuszczową czy wyrzeźbić ciało. Ćwiczenia są dobierane indywidualnie pod grupę docelową.

Patrząc na względy czysto praktyczne – tego rodzaju zajęcia bardzo często musimy planować z odpowiednim wyprzedzeniem. To wszystko przez duży popyt i ograniczoną liczbę miejsc w pomieszczeniu.

Co zyskam ćwicząc na siłowni?

Jeżeli zdecydujemy się połączyć obie formy – siłownia będzie miejscem służącym rozbudowaniu mięśni naszego ciała. Dla niektórych osób przybranie zauważalnej ilości masy mięśniowej jest trudniejsze niż jej zrzucenie. Wszystko zależy od typu budowy.

  • Ektomorficy Charakteryzują się szybką przemiana materii i stosunkowo szczupłą budową ciała. W celu zwiększenia masy mięśniowej powinny zadbać przede wszystkim o odpowiednią ilość kalorii dostarczanych w diecie a trening siłowy powinien być krótki i bardzo intensywny.
  • Endomorficy to osoby które szybko przybierają na masie lecz mają również skłonności do nabierania tkanki tłuszczowej więc zarówno trening jego intensywność jak i dieta powinna być indywidualnie dostosowana
  • Mezomorficy, ich układ szkieletowy charakteryzuję się szerokimi barkami, wąską talią, posiadają bardzo dobre predyspozycje do budowania „czystej” masy mięśniowej przy stosunkowo niskiej ilość tkanki tłuszczowej

Biorąc pod uwagę własne predyspozycje i zamierzone efekty możemy dowolnie mieszać różne formy aktywności fizycznej. Dobór właściwych ćwiczeń pozwoli nam na szybsze wyrzeźbienie wymarzonej sylwetki, a na tym wszystkim dodatkowo skorzysta nasze samopoczucie.

Niektórzy dostają dodatkowy zastrzyk energii i wznoszą się na wyżyny swoich możliwości tylko podczas pracy grupowej. Inni – podchodzą do sprawy bardziej indywidualnie, zamykając się we własnym świecie sztang, bieżni i różnorakich maszyn do ćwiczeń. Jednak tak jak w życiu, tak też na treningu, najlepiej zachować równowagę  – podsumowuje Sebastian Szymczak, trener personalny z siłowni Energym w Krakowie.