Sok pomidorowy lepszy od napojów energetycznych!

I już po treningu. Zmęczony? Padnięty? Wyczerpany? Zapomnij o napojach energetycznych – sok pomidorowy nie zawiera chemii, a pomaga w regeneracji mięśni po treningu. Eksperci twierdzą, że dzięki niemu stężenie krwi szybciej normalizuje się po rozciąganiu i napinaniu 
fit.pl
2013-04-03 00:00
Udostępnij
Sok pomidorowy lepszy od napojów energetycznych!
Dobra wiadomość dla zapalonych sportowców – nie musicie już sięgać po napoje energetyczne. Dużo lepsze i zdrowsze działanie ma... sok pomidorowy.

Naukowcy z Grecji przeprowadzali testy na 15 atletach przez dwa miesiące, sprawdzając sygnały zdrowotne organizmu przed, w trakcie i po treningu. Dziewięciu z nich piło sok pomidorowy po ćwiczeniach, a sześciu – napoje energetyczne. Okazało się, u mężczyzn, którzy pili sok pomidorowy, mięśnie szybciej regenerowały się po treningu, a poziom glukozy także wcześniej normalizował się, niż u pozostałych sportowców.

Naukowcy przypisują doskonałe właściwości regeneracyjne sokom pomidorowym dzięki zawartości likopenu – związku nadającemu mu czerwoną barwę. Już poprzednie badania wykazały pozytywny wpływ antyoksydantów zawartych w pomidorach w walce z nowotworami, chorobami serca czy układu krążenia. Szwedzcy naukowcy dowiedli zaś, że sok pomidorowy pomaga redukować uszkodzenia oksydacyjne po ćwiczeniach. Grupie zdrowych ochotników, którzy ćwiczyli na 80% swojego maksymalnego tętna przez 20 minut, zbadano krew pod kątem zawartości tzw. 8-oxodG - składnika, który jest markerem uszkodzeń oksydacyjnych. Okazało się, że ci, którzy przez pięć tygodni po treningu pili sok pomidorowy, nie doświadczali aż tak wielu uszkodzeń oksydacyjnych.

Badanie zostało opublikowane w magazynie Food and Chemical Toxicology.

 

Źródło: dailymail.co.uk

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl