Czy napoje energetyzujące wpływają na zdrowie?

Napoje energetyzujące są popularne ze względu na swoje pobudzające właściwości, jednak warto zastanowić się, jakie mogą mieć skutki dla zdrowia. Poniżej przedstawiamy analizę efektów spożywania tych napojów oraz alternatywy.
Aleksandra Załęska
2024-01-04 09:01
Udostępnij
Czy napoje energetyzujące wpływają na zdrowie?

Czy energetyki mają wpływ na serce?

Po spożyciu napoju energetyzującego doświadczamy chwilowego wzrostu wydolności organizmu, co wynika z intensywnej pracy serca. Zawarte w napojach substancje, takie jak kofeina, guarana czy tauryna, zwiększają ciśnienie tętnicze krwi. Regularne spożywanie może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, niosąc ze sobą ryzyko dla zdrowia, takie jak niewydolność serca czy udar mózgu - ostrzega prof. Piotr Buszman, kardiolog Grupy American Heart of Poland.

Jakie skutki dla funkcji umysłowych ma picie energetyków?

Ostatnie badania wskazują, że napoje energetyzujące paradoksalnie mogą powodować obkurczenie naczyń mózgowych, co niekorzystnie wpływa na zdolności kognitywne, umysłowe i pamięć. Częste sięganie po te napoje może prowadzić zarówno do nadmiernego pobudzenia, jak i spadku koncentracji.

Czym jest stres hormonalny?

Spożycie napoju energetycznego może wywołać tzw. stres hormonalny, związany z nadmierną produkcją noradrenaliny. Ten hormon stresu podnosi ciśnienie krwi, zmienia rytm pracy serca i przyspiesza oddech, co w nadmiarze zwiększa ryzyko zaburzeń rytmu serca.

Efekt krótkotrwałej energii

Po godzinie spożycia napoju energetycznego poziom kofeiny i cukru gwałtownie spada, co może prowadzić do odczuwania zmęczenia. Dodatkowo, spożywanie tych napojów może skracać czas snu i pogarszać jego jakość, co przyczynia się do przemęczenia i osłabienia organizmu.

Nie łącz energetyków z alkoholem!

Połączenie napojów energetyzujących z alkoholem może prowadzić do specyficznych efektów na poziomie upojenia, związanych z neutralizacją uspokajających właściwości alkoholu przez kofeinę. To zjawisko może prowadzić do dezorientacji i stanowić zagrożenie dla zdrowia, a także zwiększać ryzyko przedawkowania alkoholu.

Czy istnieje jakaś alternatywa?

W porównaniu do napojów energetyzujących, kawa bez dodatku cukru jest zdecydowanie lepszym wyborem. Napoje energetyczne zawierają dużo cukru i sztucznych dodatków, co zwiększa ryzyko wielu schorzeń, nie tylko kardiologicznych. Warto pamiętać, że kofeinę można również znaleźć w herbacie, napojach typu cola czy czekoladzie. Dla poprawy koncentracji i zwiększenia poziomu energii zaleca się zdrową dietę, aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu - podkreśla profesor.

Jaki jest skład energetyków?

Napoje energetyzujące zawierają około 25 g cukrów prostych na 250 ml napoju, 80 mg kofeiny na 250 ml, a zawartość tauryny mieści się w zakresie od 500 do 1000 mg na 250 ml. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, spożycie kofeiny przez zdrowe osoby dorosłe nie powinno przekraczać 400-450 mg/dzień, a u dzieci nie powinno być wyższe niż 2,5 mg na kilogram masy ciała dziennie.