Sportowiec idealny – jak nie stracić motywacji?

Uprawiając sport – bez względu na to, czy zawodowo, czy amatorsko – stawiamy przed sobą cele, do których krok po kroku dążymy. Chcemy przekraczać swoje bariery, przełamywać słabości, stawać się coraz lepszymi i osiągać coraz więcej. Jaki jest przepis na sportowca idealnego? Co zrobić, by nie zabrakło nam motywacji w realizowaniu swoich planów i ambicji?
fit.pl
2016-03-17 00:00
Udostępnij
Sportowiec idealny – jak nie stracić motywacji?
Większość z nas chce cieszyć się dobrą formą fizyczną i nienaganną sylwetką. Niejednokrotnie postanawiamy zacząć swoją przygodę ze sportem „od poniedziałku”, a jednak często okazuje się, że bardzo szybko kończą się zapasy naszej motywacji. Pojawiają się pierwsze przeszkody i trudności, a wraz z nimi ginie sportowy entuzjazm i chęć zmiany. Co w takim razie jest nam potrzebne, byśmy nie tylko wytrwali w swoich postanowieniach, ale przede wszystkim ciągle się rozwijali? 

 Składowe sportowego sukcesu

Czego nie może zabraknąć, by osiągać w sporcie postawione przed sobą cele? W jaki sposób przekraczać swoje granice fizyczne i mentalne, stawać się coraz lepszym i bliższym sportowemu ideałowi? Osiąganie coraz lepszych rezultatów w sporcie jest niezwykle trudnym wyzwaniem. Wymaga ogromnego zaangażowania i wielu poświęceń. Zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem na drodze do sportowej doskonałości, jest przełamywanie swoich ograniczeń i odpowiednie wykorzystanie własnego potencjału.

– By osiągnąć sportowy sukces, konieczny jest dobry instruktaż, odpowienio skonstruowane treningi, zapewniające przygotowanie fizyczne i zwiększające wytrzymałość organizmu, rozwój pod względem technicznym, ciągła praktyka oraz regularne powtarzanie nowonabytych umiejętności – mówi Maciej Kazimieruk, certyfikowany trener i właściciel Reebok CrossFit Poznań. Jest to jednak tylko połowa sukcesu. Tak samo istotne, jak trenowanie ciała, jest dbanie o kondycję psychiczną i budowanie swojej wewnętrznej siły. – Nie może zabraknąć nam wiary we własne możliwości, umiejętności i zaufania do samego siebie. Tylko wtedy, gdy połączymy odpowiednią formę fizyczną i psychiczną, będziemy w stanie pokonywać własne bariery, nieustannie się rozwijać i zbliżać do założonych celów – dodaje Maciej Kazimieruk z Reebok CrossFit Poznań. 

Siła motywacji

W sporcie widoczne zmiany nie przychodzą z dnia na dzień. Osiąganie nowych pułapów w treningach, to długotrwały proces, dlatego też tak istotna jest nasza wytrwałość i systematyczność. Jak w takim razie poradzić sobie z rutyną i nie stracić motywacji? Pamiętajmy, żeby drogę na szczyt podzielić na pewne etapy i kolejno wyznaczajmy sobie nowe cele. Dzięki temu, dużo łatwiej będzie nam urzeczywistnić to, co sobie założyliśmy. – Nasze cele muszą być ambitne, ale przy tym realne do osiągnięcia – tak, by w razie chwilowego niepowodzenia, nie powodowały uczucia frustracji i zniechęcenia. Odpowiednio dobierane, będą ciągłym napędem do działania. W tej kwestii warto skorzystać z rady profesjonalnego trenera i wspólnie ustalić, na co na danym etapie możemy sobie pozwolić – radzi Maciej Kazimieruk z Reebok CrossFit Poznań. – Cel musi być nie tylko osiągalny, ale także satysfakcjonujący, ponieważ tylko wtedy będziemy widzieli sens w naszych działaniach. Ewentualne porażki musimy przekuwać w motywację do dalszego samorozwoju i podnoszenia naszych umiejętności – dodaje. 

Gdy mimo wszystko dojdzie jednak do utraty motywacji, musimy odnaleźć czynniki, które spowodowały ten stan rzeczy, a następnie zacząć je eliminować. Ponadto, obserwujmy uważnie siebie i swoje postępy – to także będzie dla nas napędem i podtrzyma motywację na właściwym poziomie.