W wakacje  wielu młodych ludzi może zdecydować się na pierwszy stosunek seksualny. Czy będą do tego przygotowani?
fit.pl
2010-07-02 00:00
Udostępnij
Uwaga! Pierwszy raz
Jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez GFK dla Bayer Schering Pharma (Pan European FC Study listopad-grudzień 2009), średni wiek inicjacji seksualnej kobiet w Polsce to 19 lat. Jednak liczba żywych urodzeń wśród kobiet poniżej 19 lat jest dość wysoka – w 2008 roku wyniosła 21 207 (dane GUS, Rocznik Demograficzny 2009[1]), czyli co 20 urodzone w 2008 roku w Polsce dziecko było dzieckiem nastoletniej matki.

Najlepszy wiek do rozpoczęcia współżycia zależy od dojrzałości danej osoby – mówi dr Małgorzata Bińkowska, ginekolog, endokrynolog – Decydując się na pierwszy stosunek seksualny należy zastanowić się przede wszystkim nad bezpieczeństwem i zastosować dopasowaną do potrzeb i skuteczną metodę antykoncepcji.

Według badania Bayer Schering Pharma (GFK dla Bayer Schering Pharma, Pan European FC Study listopad-grudzień 2009), w Europie jako pierwszą metodę antykoncepcyjną najczęściej stosuje się prezerwatywę – wskazało ją 45% ankietowanych i pigułkę antykoncepcyjną – 35%. Stosunek przerywany zaś stosuje 12% mieszkańców Europy.

W Polsce najbardziej popularną metodą pierwszej antykoncepcji również jest prezerwatywa – wybrało ją 56% badanych (GFK dla BSP, Pan European FC Study listopad-grudzień 2009). Pigułkę stosowało zaś 21% respondentek.

Warto dokładnie przemyśleć decyzję o pierwszym stosunku seksualnym. To ważny moment

w naszym życiu, dlatego powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować – doradza młodym ludziom Bianca-Beata Kotoro, psycholog, psychoseksuolog, psychoterapeuta. – Pozwoli to uniknąć zbędnego stresu i zapewnić właściwe zabezpieczenie.

Jak pokazują doświadczenia przedstawicieli portalu oniona.info - organizatora programu „Świadoma szkoła”, młodzi ludzie szukają rzetelnych źródeł wiedzy na temat antykoncepcji i „pierwszego razu”. Podczas warsztatów wśród najczęściej zadawanych pytań znalazły się m.in.: jaką metodę antykoncepcji wybrać przy pierwszym stosunku, czy przed pierwszym razem powinnam udać się do ginekologa, jak przygotować się do pierwszego współżycia?

[-------]Anna Konopka z Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON, która na co dzień odpowiada na pytania młodych ludzi o to, jak przygotować się do pierwszego razu, doradza, by spokojnie ten temat przemyśleć i porozmawiać z partnerem o wzajemnych oczekiwaniach i antykoncepcji. W przygotowaniu do pierwszego stosunku z pewnością pomoże także konsultacja z lekarzem.

71% uczestniczek badania BSP w Polsce wskazało ginekologa, jako najbardziej godne zaufania źródło informacji. W naszym kraju duże znaczenie w zakresie edukacji seksualnej mają także media: 61% wskazało Internet jako główne źródło informacji o antykoncepcji, 57% – prasę kolorową,  35% – gazety, a 23% - radio/TV.

[1]GUS, Rocznik Demograficzny 2009