W jaki sposób sport może leczyć stany lękowe i łagodzić objawy lęku?

Stany lękowe stanowią bardzo częsty problem w naszym społeczeństwie. Promocja zdrowego i aktywnego stylu życia blokuje czasem możliwość szczerego przyznania się do odczuwania lęku, który może być uznawany za oznakę słabości. Tymczasem nie ma osoby, która w swoim życiu choć raz nie przeszła załamania i kryzysu życiowego. Kryzys ten i stany lękowe z nim związane może przejść w postać przewlekłą i stać się objawem zaburzeń lękowych (nerwic).
Aleksandra Załęska
2024-01-29 11:20
Udostępnij
W jaki sposób sport może leczyć stany lękowe i łagodzić objawy lęku?

Jakie objawy stanów lękowych mogą świadczyć o nerwicy?

Jeśli doświadczany lęk nie jest tylko chwilową niemocą, a wydaje się być bardziej intensywny jak zwykle i zaczyna utrudniać funkcjonowanie można podejrzewać wystąpienie zaburzeń psychicznych.

Stany lękowe- objawy, które mogą wzbudzać Twój niepokój:

  • doświadczanie stanów lękowych w sposób przewlekły np. zamartwianie się przez większość dnia, które nie pozwala spać w nocy i trwa już od wielu miesięcy

  • doświadczanie powtarzających się ataków paniki oraz stanów lękowych, które polegają na przeżywaniu obaw, że nastąpi kolejny atak.

  • Stany lęku i napięcia, które prowadzą do powtarzania określonych czynności np. sprawdzanie czy drzwi są zamknięte, prostownica, żelazko, piec wyłączone.

Stany lękowe i objawy zaburzeń lekowych mogą mieć wiele twarzy- jednak to co będzie je wyróżniało od zwykle doświadczanego lęku to intensywność prowadząca do rezygnacji z aktywnego, normalnego funkcjonowania.

Jak sport może pomóc w łagodzeniu objawów lęku i stanów lękowych?

Badania wskazują, że wiele osób doświadczających stanów lękowych prowadzi siedzący tryb życia i albo wykonują mało intensywne formy aktywności fizycznej albo z nich w ogóle rezygnują. Okazuje się, że założenie tenisówek i wyjście z domu może być najlepszym i najtańszym lekarstwem jakie mamy w zasięgu ręki aby podjąć leczenie stanów lękowych lub złagodzić ich objawy.

Szczególnie pomocne mogą być ćwiczenia aerobowe, prosta przejażdżka rowerem, zajęcia taneczne, a nawet zwykły spacer.

Stany lękowe, które wynikają ze zwykłych życiowych wyzwań typu egzamin czy ważne spotkanie lub prezentacja również dzięki aktywności fizycznej mogą zostać złagodzone.

Aktywność fizyczna, a stany lękowe- jak to pomaga sobie radzić?

  1. Angażowanie się w sport odwróci Twoją uwagę od rzeczy, którymi się martwisz, zmniejszając nasilenie lęku.

  2. Aktywność fizyczna może pozwolić odreagować i zrzucić trudne emocje zapobiegając ich kumulacji, a następnie uwalnianiu się w postaci stanów lekowych lub objawów zaburzeń lękowych.

  3. Zwiększenie się tętna zmienia chemię mózgu przyczyniając się do zwiększenia się poziomu serotoniny lub kwasu gamma aminomasłowego (GABA), które działają przeciwlękowo i uspokajająco na objawy stanów lękowych.

  4. Wpływa rozluźniająco na napięcie mięśni, pozwalając na relaks całego ciała i organizmu.

Ile ćwiczeń jest potrzebne aby zmniejszyć objawy lęku i stany lękowe?

To jaki rodzaj ćwiczeń wybierzesz może nie mieć znaczenia, każdy rodzaj aktywności będzie powodował poprawę stanu psychicznego łagodząc objawy lęku. Badania pokazują, że nawet już jedna seria ćwiczeń może złagodzić stany lękowe.

Co możemy doradzić, aby leczenie sportem stanów lękowych efektywniej łagodziło te objawy?

Przede wszystkim wybierz coś przyjemnego, jest wtedy większa szansa, że uda Ci się być konsekwentnym. Jeśli wybierzesz co wymagającego zbyt dużego wysiłku zniechęcisz się. Nie ćwicz sam, a zaproś przyjaciela- to pozwoli korzystać również ze wsparcia społecznego. A bliskość i łączenie się z innymi są równie ważne dla zdrowia psychicznego i profilaktyki wystąpienia stanów lękowych.

Jeśli to możliwe wybieraj do ćwiczeń miejsca na łonie natury co dodatkowo spotęguje swoje efekty działając samo w sobie relaksująco.

A co jeśli stany lękowe i objawy zaburzeń lękowych nadal się będą utrzymywały?

Jeśli potrzebujesz w tym zakresie wsparcia, dość interesującą formą pomocy może się tu okazać pomoc psychologa online. Może pozwoli to Tobie odnaleźć swoją równowagę życiową? Może łatwiej będzie utrzymać systematyczność w ćwiczeniach lub odkryjesz co blokuje Cię aby utrzymać swój zdrowy styl życia. Wiele osób zmaga się z konsekwentnością swoich działań i wynika to często ze sposobu funkcjonowania osobowości. Na przykład okresy odpuszczania sobie i folgowania, bywają naprzemienne z okresami intensywnego ćwiczenia.

Co wówczas blokuje, aby uzyskać regularność- być może odnajdziesz odpowiedź właśnie w kontakcie z psychologiem?

Artykuł powstał przy współpracy z poradnią psychologiczną totylkostrach.pl, która oferuje psychoterapię online dla osób zmagających się z lękiem.

Najważniejsze ruszyć z miejsca i zacząć coś robić, niezależnie od tego jaki sposób pomocy dla siebie wybierzesz