Wellness to styl życia, który prowadzi do osiągnięcia harmonii zarówno ciała, jak i umysłu. Warto wiec wprowadzić zasady wellness również do swojej diety
fit.pl
2010-04-27 00:00
Udostępnij
Wellness w kuchni
wellness1Wellness to filozofia, która obejmuje nie tylko ruch, ale również każdy aspekt życia począwszy od konsumpcji, poprzez kontakty z otoczeniem, stany emocjonalne i psychologiczne.

Wellness w kuchni to zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce, a także regularne ćwiczenia, pozwalające spalić nadmiar kalorii, wzmocni mięśnie i wymodelować sylwetkę. Wellness w kuchni to także umiejętność zachowania umiaru w jedzeniu. W filozofii tej od ilości jedzenia, bardziej liczy się jego jakość.

Zasady, które należy wprowadzić, by realizować ideę wellness w kuchni:

1.Jedz regularnie

Regularne posiłki to źródło zdrowia dla naszego ciała. Jedzenie pięciu – sześciu posiłków o stałych porach, pozwala na utrzymanie odpowiedniej wagi ciała. Posiłki nie powinny być również ani zimne, ani zbyt gorące. Ogranicz również spożywanie alkoholu, cukru, soli oraz ostrych przypraw.

2.Wybieraj produkty naturalne

Nie jedz fast foodów czy żywności przetworzonej. Postaw na produkty przygotowane ze składników, które pochodzą z ekologicznych upraw, ponieważ one są gwarancją, że żywność nie posiada środków chemicznych.

3.Postaw na warzywa i owoce

Warzywa i owoce są bogate w witaminy i minerały, dlatego tez powinny znaleźć się w każdym ze spożywanych posiłków (najlepiej surowe). Warzywa i owoce powinny być częścią naszej diety. Warto gotować zupy warzywne, zwiększać porcje zjadanych surówek, do kanapek dodawać sałatę, pomidora lub ogórka. Owoce można zjadać na drugie śniadanie lub deser.

4.Pamiętaj o atmosferze posiłku

Dieta wellness to nie tylko posiłek, ale również przyjemność, która płynie z jego spożywania. Posiłki powinny być lekkie, smaczne, przygotowane ze składników najlepszej jakości. Wellness zachęca do stosowania ziół, które oprócz walorów smakowych, wpływają korzystnie na nasz organizm. W kuchni wellness ważnymi przyprawami są imbir i kurkuma, która działa przeciwzapalnie i ochronnie przed chorobą Alzheimera.

5.Jedz dużo ryb

Ryby takie jak tuńczyk, łosoś, makrela, jedz dwa razy w tygodniu. To najlepsze źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które działają przeciwzakrzepowo, zapobiegają miażdżycy i zmieszają ryzyko wystąpienia zawału.

[-------]

wellness36.Pij wodę

Staraj się wypijać do 2 litrów wody dziennie. Woda oczyszcza i zapewnia prawidłowe działanie metabolizmu.

7.Stosuj więcej błonnika

Dobrze jest, gdy dostarczamy do naszego organizmu 40 g błonnika dziennie. Można to zrobić poprzez spożycie owoców, warzyw strączkowych oraz produktów pełnoziarnistych.

8.Ruszaj się

Aktywny tryb życia sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji psychofizycznej. Ruch pobudza wydzielanie w naszym organizmie hormonów szczęścia, a więc co za tym szybciej i łatwiej osiągamy jedność ducha i ciała.

9.Postaw na techniki relaksacyjne

Stres podnosi ciśnienie krwi i sprzyja podniesieniu poziomu cholesterolu. Dlatego też należy znaleźć sposób na rozładowanie złych emocji. Zamiast zajadać stres, warto znaleźć chwilę na słuchanie muzyki, przeczytanie książki czy uprawianie sportu. Staraj się myśleć pozytywnie i na co dzień stosuj wizualizacje i afirmacje. Ćwicz techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe.

Dieta wellness to dieta, w której znaczącą role odgrywa żywność organiczna. Bardzo ważne jest również dbałość o samopoczucie. W swoim życiu należy uwzględnić ruch, relaksację i elementy, które sprzyjają dobremu nastrojowi. Dzięki temu osiągnie się jedność ciała oraz umysłu i będzie można cieszyć się życiem.

www.fit.pl