Rolki są świetnym środkiem transportu w letnie dni oraz jeszcze lepszą formą aktywnego wypoczynku. Inaczej ubierzemy się, gdy planujemy spotkanie ze znajomymi na torze do rolek, a inaczej gdy wybieramy się na trening
fit.pl
2010-06-09 00:00
Udostępnij
Rolki – o modzie i nie tylko
rolkimoda3Stare amerykańskie filmy często pokazywały młode, opalone dziewczyny jeżdżące po kalifornijskich chodnikach w samym bikini. Niestety ten strój nie odpowiada polskim realiom, poza tym dużo mu brakuje do profesjonalnego stroju na rolki. Kolebką rolek jest Belgia, a zostały wypromowane w Stanach Zjednoczonych.

Rolki to świetny sposób na schudnięcie, ukształtowanie sylwetki i miłe spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Wybieraj parki, drogi rowerowe, gładkie chodniki i pobocze. Jeśli jedziesz ruchliwą szosą koniecznie musisz mieć na sobie elementy odblaskowe., które będą sygnalizowały kierowcom twoją obecność.

Kask najważniejszy

Bez względu na to czy uprawiasz rekreacyjny fitnessowy roller skating czy jesteś zapaleńcem jeżdżącym w stylu street (akrobacje, skoki na rampie, wyczynowy roller skating) zawsze powinieneś mieć kask i ochraniacze na łokcie i kolana oraz rękawiczki, chroniące przed urazami nadgarstków i obtarciami dłoni. Wzmocnione ochraniacze chronią przed urazami mechanicznymi i kontuzjami rolkalskimi, bo bliskie spotkania z betonowym podłożem nie należą do najprzyjemniejszych.

Rekreacyjne buty rolkalskie

Pierwsze rolki miały dwa rzędy podwójnych kółek i przypominały łyżwy. Od tamtego czasu zmieniło się wiele – przede wszystkim ustawienie kauczukowych kółek – obecnie preferowane są w rzędowym ustawieniu, dzięki czemu jeżdżący może osiągnąć większą prędkość. But zewnętrzny przypomina but narciarski -jest usztywniony, chroni kostkę i staw skokowy, natomiast but wewnętrzny jest z robiony z miękkiego materiału i ma za zadanie ułożyć stopę w komfortowy sposób.

[-------]

rolkimoda1

 

Rolki wyczynowe

Buty dla Steet'owców są lżejsze od rekreacyjnych, posiadają dodatkowe wzmocnienia, zapięcia, oraz paski i rzepy wzmacniające usytuowanie pięty i zapobiegające jej przesunięciu podczas manewrów, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko np. skręcenia kostki. Pierwsze i ostatnie kółka są większe co służy stabilizacji jazdy na poręczach i barierkach.

Modnie na rolkach

Ubranie na rolki powinno być wygodne – jeśli masz na celu dłuższy trening. Top lub koszulka powinny być dobrane tak by nie krępowały ruchów, lecz także nie zbyt szerokie. Topy i koszulki sportowe w żywych kolorach będą idealne na lato. Krótkie spodenki powinny mieć taką rolkimoda5długość by nie dochodziło do obcierania wewnętrznej strony ud. W chłodniejsze dni świetnym uzupełnieniem rolkarskiego look jest sportowa bluza z kapturem. Sportowe fashion victims dobierają strój pod kolor lub w podobnym odcieniu do koloru rolek.

Na popularniejsze marki rolek to: Salomon (również produkuje sprzęt narciarski), Fils, Rollerblade, K2.

Dodatki
Wychodząc na rolki w słoneczny dzień pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych, daszku, lub czapeczce sportowej.

Ewa Wijatkowska

www.fit.pl