fit.pl mobile logo

Wirus Zika - jakie zagrożenie stanowi dla zdrowia?

 Media zalały nas falą informacji o wybuchu epidemii wirusa Zika w Ameryce Południowej, wzbudzając niemałą panikę. Jak przebiega choroba nim wywołana? Jakie powikłania może wywołać ten wirus? Czy naprawdę stanowi zagrożenie dla Polaków? Odpowiadamy na te i inne pytania na temat wirusa Zika.
Wirus Zika nie jest nowo odkrytym czynnikiem chorobotwórczym. Już w 1947 roku wyizolowano go z krwi małp w Ugandzie przez przypadek, podczas badań nad wirusem żółtej febry. Rok później odkryto, że przenoszony jest przez komary rodzaju Aedes. To, że może również zakażać człowieka stwierdzono w 1952, gdy udało się wykryć przeciwciała we krwi skierowane właśnie przeciwko wirusowi Zika. Jednak ze względu na łagodny przebieg choroby i brak zaobserwowanych powikłań nie skupiano się na leczeniu czy zapobieganiu zarażenia tym wirusem przez ponad 50 lat. Jednak Gdy w 2015 roku wybuchła epidemia wirusa Zika w Brazylii, w świetle dużej ilości odnotowanych przypadków okazało się, że nie jest tak nieszkodliwy za jaki go uważano.

 

Jak można zarazić się wirusem Zika?

Jak dotąd lekarze pewni są dwóch dróg, w jakich może dojść do zakażenia. Pierwszą jest ukąszenie przez komara, który zarażony jest wirusem. Jak dotąd jedynie gatunki komarów rodzaju Aedes przenoszą wirusa Zika. Są to insekty gryzące swoje ofiary w trakcie dnia, zwłaszcza wczesnym ranem lub późnym popołudniem. Drugą drogą jest kontakt seksualny z zarażoną osobą. Choć wirus ten może prowadzić do wad u płodu, zwłaszcza, gdy doszło do zakażenia matki w pierwszym trymestrze, na razie nie udowodniono, że można przekazać samego wirusa w trakcie zakażenia pod koniec ciąży czy w czasie porodu. Tak więc nie da się zarazić wirusem Zika przy zwykłych kontaktach z zakażonymi ludźmi, na przykład w zatłoczonych miejscach publicznych czy poprzez picie z tej samej butelki.Objawy i przebieg choroby

Jak już wspomniano wyżej, zazwyczaj objawy zakażenia są łagodne. U większości osób przejdą niezauważone, jako lekkie osłabienie i złe samopoczucie. U tych, u których rozwinie się pełnoobjawowa choroba, będzie przypominała grypę z odropodobną wysypką. A więc może pojawić się gorączka czy stany podgorączkowe, bóle mięśni i stawów, osłabienie i bóle głowy. Czasem pojawia się również zapalenie spojówek. Objawy te pojawią się do tygodnia od ukąszenia komara czy kontaktu seksualnego i będą trwały od 2 do 7 dni.

Zakażenie wirusem Zika a ciąża

Zakażenie wirusem Zika nie jest groźne dla kobiety w ciąży, ponieważ nie przebiega on inaczej niż u zwykłej pacjentki. Niemniej lekarze zalecają dużą ostrożność w stanie błogosławionym oraz przy planowaniu ciąży w kontekście tego wirusa ze względu na bardzo poważne konsekwencje u dziecka, gdy do zakażenia dojdzie. Tak więc kobietom w ciąży zaleca się bezwzględny zakaz wyjazdów do miejsc, w których odnotowano występowanie wirusa Zika. Ponadto, ich partnerzy, jeśli wrócili z takiego wyjazdu powinni przez 8 tygodni stosować prezerwatywy w czasie stosunku bądź się od niego wstrzymywać. Jeśli natomiast partner rozwinął objawy zakażenia wirusem Zika i przebywał w kraju, w którym mógł się nim zarazić, takie same środki ostrożności powinien stosować przez co najmniej 6 miesięcy. Podobne ramy czasowe obowiązują dla kobiet i dla mężczyzn którzy chcieliby począć dziecko – 8 tygodni od powrotu z obszaru występowania wirusa i 6 miesięcy od przebycia choroby do momentu bezpiecznego poczęcia.

Jakie powikłania mogą wystąpić po zarażeniu wirusem Zika?

Jak dotąd potwierdzono dwa powikłania zarażenia : mikrocefalię oraz zespół Guillain-Barré. Ta pierwsza jest wadą wrodzoną występującą u części płodów matek zarażonych wirusem Zika w pierwszym trymestrze ciąży. Mikrocefalia polega na tym, że głowa dziecka jest mniejsza niż innych dzieci w tym samym wieku tej samej płci. Dzieci rodzące się z mikrocefalią prawie zawsze są opóźnione w rozwoju, a często również mają poważne deficyty neurologiczne. Zespół Guillain-Barré z kolei, to choroba autoimmunologiczna mogąca pojawić się u każdego pacjenta zakażonego wirusem Zika. Polega na powstaniu przeciwciał przeciwko osłonkom mielinowym nerwów rdzenia kręgowego, co powoduje postępujący od stóp wzwyż paraliż całego ciała. Gdy nastąpi porażenie mięśni oddechowych pacjent umiera. W przeciwieństwie do mikrcoefalii, zespół Guillain-Barré można leczyć, choć czasem wymaga wielomiesięcznej rehabilitacji. Oprócz powyższych powikłań podejrzewa się również związek zakażenia wirusem Zika z innymi chorobami, zwłaszcza z pewnymi nieprawidłowościami neurologicznymi u płodów, jednak jak na razie są one w fazie badań.

Leczenie wirusa Zika

Jak na razie nie ma specyficznego leku zwalczającego tego wirusa, choć u większości pacjentów i tak nie byłoby ono potrzebne, ze względu na łagodność przebiegu choroby. Stosuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe w razie potrzeby. Bardzo ważne jest również picie dużych ilości płynów, zwłaszcza gdy choroba pojawia się w lecie.

W jaki sposób wirus Zika zagraża Polakom?

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w Polsce nie ma odpowiednich warunków środowiskowo-klimatycznych do rozprzestrzenienia się wirusa Zika. Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób jest w trakcie badania występowania komarów z rodzaju Aedes na terenach Europy. Według ich danych województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie wolne są od tego rodzaju komarów. Pozostałe obszary nie są jeszcze w pełni zbadane, jednak, jako że na razie w Europie insekty te nie występują, szansa na to, że któryś z nich zabłądził na nasze terytorium jest bardzo niewielka. Dodatkowo samo występowanie tego rodzaju komarów nie jest równoznaczne z tym, że mogą one roznosić wirus Zika. Tak więc zarażenie wirusem Zika na obszarze Polski jest najmniej prawdopodobne z wszystkich chorób przenoszonych przez komary (więcej na ich temat można znaleźć na stronie Iapteka.pl). Jednakże, coraz więcej Polaków wyjeżdża poza Europę na wakacje czy w sprawach biznesowych, gdzie mogą zarazić się tym wirusem. Lokalne transmisje wirusa Zika były zgłaszane w Afryce, obu Amerykach, Azji oraz wybrzeżach Pacyfiku. Tak więc w przypadku wyjazdów w te obszary zalecana jest ostrożność oraz stosowanie odpowiednich środków ochronnych. Należy używać repelentów oraz nosić odzież okrywającą jak największą powierzchnię ciała i w miarę możliwości unikać terenów podmokłych i jeziornych. Jak wspomniano wyżej, stosowanie prezerwatyw lub wstrzymywanie się od kontaktów seksualnych jest konieczne do 8 tygodni po powrocie z obszarów w których odnotowano występowanie wirusa Zika.

Wirus Zika jest mniej poważnym zagrożeniem dla zdrowia niż zwykła grypa. Jednak kobiety w ciąży lub planujące ciążę powinny być bardzo ostrożne w kontekście wyjazdów swoich oraz swoich partnerów. Dla całej reszty społeczeństwa Polskiego jest tylko nowinką, która źle brzmi, ale tak naprawdę nie ma większego znaczenia.


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl